Beyond the Box Scores

Monday's (2/24) Kentucky high school basketball scores

By: Josh McKinney
By: Josh McKinney

BOYS BASKETBALL
1st District
Hickman Co. 69, Fulton City 53
   
7th District
Semifinal   
Madisonville-North Hopkins 79, Dawson Springs 26
   
8th District
Semifinal   
Hopkinsville 97, Fort Campbell 60
   
16th District
Semifinal   
Clinton Co. 83, Metcalfe Co. 57
   
17th District
First Round   
North Hardin 73, Fort Knox 54
   
18th District
Semifinal   
Green Co. 77, Hart Co. 68, OT
   
19th District
First Round   
Nelson Co. 75, Washington Co. 58
   
21st District
First Round   
Lou. Valley 80, Beth Haven 65
   
22nd District
First Round   
Lou. Iroquois 95, Lou. Butler 85, OT
   
23rd District
First Round   
Lou. Moore 74, Evangel Christian 47
   
25th District
First Round   
Lou. St. Francis 45, Lou. Portland Christian 43
   
28th District
First Round   
Lou. Ky. Country Day 59, Lou. Walden 40
   
31st District
First Round   
Eminence 71, Carroll Co. 65
   
33rd District
First Round   
Ryle 101, Heritage Christian Academy 36
   
35th District
First Round   
Cov. Holy Cross 68, Cov. Latin 21
   
36th District
First Round   
Bellevue 55, Dayton 40
   
37th District
First Round   
Silver Grove 69, Calvary Christian 43
   
39th District
Semifinal   
Bracken Co. 55, St. Patrick 53
   
42nd District
Semifinal   
Scott Co. 69, Lex. Sayre 27
   
45th District
First Round   
Garrard Co. 92, Ky. School for the Deaf 23
   
49th District
First Round   
Oneida Baptist 79, Red Bird 61
   
50th District
Semifinal   
Williamsburg 53, South Laurel 51
   
53rd District
First Round   
June Buchanan 62, Jenkins 42
   
55th District
Semifinal   
Wolfe Co. 86, Riverside Christian 49
   
56th District
Semifinal   
Estill Co. 67, Lee Co. 58
   
57th District
First Round   
Magoffin Co. 67, Paintsville 63
   
58th District
First Round   
South Floyd 71, Piarist 49
   
59th District
Semifinal   
East Ridge 54, Pikeville 52
   
64th District
Semifinal   
Ashland Blazer 94, Rose Hill Christian 21
   
GIRLS BASKETBALL
1st District
Semifinal   
Carlisle Co. 43, Fulton Co. 28
   
2nd District
Semifinal   
Paducah Tilghman 72, Community Christian (Paducah) 43
   
5th District
Semifinal   
Lyon Co. 64, Trigg Co. 38
   
6th District
Semifinal   
Union Co. 59, Webster Co. 49
   
7th District
Semifinal   
Madisonville-North Hopkins 62, Dawson Springs 20
   
9th District
Semifinal   
Apollo 41, Daviess Co. 38
   
11th District
Semifinal   
Breckinridge Co. 52, Hancock Co. 42
   
13th District
Semifinal   
Franklin-Simpson 71, Russellville 31
   
14th District
First Round   
Greenwood 60, Warren East 32
   
15th District
Semifinal   
Allen Co.-Scottsville 56, Barren Co. 33
   
Glasgow 60, Monroe Co. 56
   
16th District
Semifinal   
Russell Co. 53, Metcalfe Co. 43
   
17th District
Semifinal   
Central Hardin 65, Fort Knox 37
   
18th District
Semifinal   
LaRue Co. 81, Hart Co. 31
   
21st District
First Round   
Lou. Valley 64, Beth Haven 25
   
24th District
First Round   
Lou. Fern Creek 75, Whitefield Academy 49
   
26th District
Semifinals   
Lou. Assumption 49, Lou. Collegiate 37
   
Lou. Male 85, Lou. Brown 14
   
28th District
Semifinal   
Lou. Ballard 72, Lou. Ky. Country Day 18
   
Lou. Eastern 48, Lou. Christian Academy 46
   
32nd District
Semifinal   
Simon Kenton 63, Williamstown 28
   
Walton-Verona 66, Grant Co. 48
   
35th District
First Round   
Holmes 72, Cov. Latin 30
   
36th District
First Round   
Dayton 48, Bellevue 47
   
37th District
First Round   
Calvary Christian 64, Silver Grove 23
   
38th District
Semifinal   
Nicholas Co. 60, Robertson County 51
   
39th District
Semifinal   
Bracken Co. 54, St. Patrick 17
   
40th District
Semifinal   
George Rogers Clark 67, Paris 27
   
Montgomery Co. 77, Bourbon Co. 43
   
42nd District
Semifinal   
Lex. Henry Clay 45, Lex. Sayre 39
   
43rd District
First Round   
Lex. Christian 62, Lex. Tates Creek 45
   
45th District
First Round   
Garrard Co. 77, Ky. School for the Deaf 13
   
46th District
Semifinal   
East Jessamine 74, West Jessamine 43
   
Mercer Co. 89, Burgin 52
   
49th District
First Round   
Oneida Baptist 51, Red Bird 33
   
50th District
Semifinal   
Whitley Co. 69, South Laurel 40
   
51st District
Semifinal   
Barbourville 91, Pineville 62
   
Lynn Camp 35, Knox Central 26
   
52nd District
Semifinals   
Harlan 45, Harlan Co. 42, OT

Bell County 67, Middlesboro 40
   
53rd District
First Round   
June Buchanan 71, Cordia 33
   
54th District
Semifinal   
Leslie Co. 60, Buckhorn 54
   
Perry Co. Central 65, Hazard 44
   
55th District
Semifinal   
Jackson City 70, Wolfe Co. 53
   
56th District
Semifinal   
Powell Co. 63, Estill Co. 47
   
57th District
First Round   
Sheldon Clark 54, Lawrence Co. 28
   
58th District
First Round   
Piarist 53, South Floyd 17
   
59th District
Semifinal   
Pikeville 67, East Ridge 60
   
61st District
Semifinal   
Fleming Co. 77, Menifee Co. 40
   
Rowan Co. 46, Bath Co. 34

62nd District
East Carter 62, Morgan Co. 29
   
63rd District
Semifinal   
Lewis Co. 75, Raceland 50
   
Russell 52, Greenup Co. 50
   
64th District
Semifinal   
Boyd Co. 74, Rose Hill Christian 35

Read More Blogs
Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus

WKYT

2851 Winchester Rd. Lexington, Ky 40509 859-299-0411 - switchboard 859-299-2727 - newsroom
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability