Return To Elections

Local Races

Return To Top

London City Council

Laurel
100% Reporting
Noah White 1,662
16%
WinnerWinner
Kelly Smith Greene 1,396
13%
WinnerWinner
Judd Weaver 1,386
13%
WinnerWinner
Danny Phelps 1,341
13%
WinnerWinner
Bobby Joe Parman 1,316
12%
WinnerWinner
Steve Berry 1,307
12%
WinnerWinner
Jim Hays 1,263
12%
Joyce Larkey Barboa 986
9%
Return To Top

President - Fayette Co. Results

Fayette
100% Reporting
Hillary Clinton (D) 69,435
55%
Donald Trump (R) 56,791
45%
Return To Top

U.S. Senate - Fayette Co. Results

Fayette
100% Reporting
Jim Gray (D) 82,029
60%
Rand Paul (R) 53,971
40%
Return To Top

U.S. House District 6 - Fayette Co. Results

Fayette
100% Reporting
Andy Barr (R) 69,054
51%
Nancy Jo Kemper (D) 66,462
49%
Return To Top

Fayette Urban County Council District 2

Fayette
100% Reporting
Sasha Love Higgins 4,802
55%
WinnerWinner
Shevawn Akers 3,914
45%
Return To Top

Fayette Co. Board of Education Division 1

Fayette
100% Reporting
Melissa Bacon 10,396
58%
WinnerWinner
Samantha Rodarte 7,538
42%
Return To Top

Fayette Co. Board of Education Division 5

Fayette
100% Reporting
Daryl K. Love 11,608
54%
WinnerWinner
Sharon Mofield-Boswell 9,877
46%
Return To Top

Frankfort Mayor

Franklin
100% Reporting
William May 5,550
51%
WinnerWinner
John R. Sower 5,401
49%
Return To Top

Adair Co. Board of Education District 2

Adair
100% Reporting
Daniel Adams 717
57%
WinnerWinner
Quinn Lasley 533
43%
Return To Top

Adair Co. Board of Education District 4

Adair
100% Reporting
Jonathan Amos Gaskins 1,056
63%
WinnerWinner
Floyd Burton 630
37%
Return To Top

Barbourville Independent Board of Education 1

Knox
100% Reporting
Will Daniels 390
42%
WinnerWinner
Jamirae Hammons 326
35%
Jon Cariba Phoenix 205
22%
Return To Top

Barbourville Independent Board of Education 2

Knox
100% Reporting
Sandy Tye Lundy 620
41%
WinnerWinner
Jason Reeves 346
23%
WinnerWinner
David Wayne Miller 285
19%
Jimmy Siler 244
16%
Return To Top

Berea City Council

Madison
100% Reporting
Bruce Fraley 2,170
6%
WinnerWinner
Ronnie Terrill 2,074
6%
WinnerWinner
Jim Davis 2,011
6%
WinnerWinner
Billy Wooten 1,916
6%
WinnerWinner
Cora Jane Wilson 1,900
6%
WinnerWinner
Steve Caudill 1,895
6%
WinnerWinner
Jerry Little 1,657
5%
WinnerWinner
Tom "the Mailman" Schultz 1,604
5%
WinnerWinner
David Rowlette 1,510
4%
Edd Easton-Hogg 1,507
4%
John Payne 1,504
4%
Violet "Vi" Farmer 1,474
4%
Reid Connelly 1,421
4%
Chester Powell 1,335
4%
Martha Jayne Wayland Putz 1,332
4%
Darnell Martin 1,310
4%
Mike Hammonds 1,300
4%
Ed LaFontaine 1,191
3%
Jack Marshall 1,111
3%
Robert "Pnut" Johnson 1,078
3%
Chad Hembree 1,058
3%
Hubert Chasteen Jr. 847
2%
Tracey Prater 759
2%
Gregory A. Bordelon 344
1%
Return To Top

Bourbon Co. Board of Education District 4

Bourbon
100% Reporting
Lana Fryman 463
39%
WinnerWinner
Angela Roberts 418
35%
Debra Hamelback 317
26%
Return To Top

Boyle Co. Board of Education District 1

Boyle
100% Reporting
Stephen T. Tamme 571
52%
WinnerWinner
Matthew Ellis 519
48%
Return To Top

Breathitt County Clerk

Breathitt
100% Reporting
Becky Watts Curtis (D) 3,773
65%
WinnerWinner
Shawn Lee Thatcher (R) 2,010
35%
Return To Top

Breathitt Co. School Board District 1

Breathitt
100% Reporting
Ruschelle Hamilton 877
58%
WinnerWinner
Armon Nichols 628
42%
Return To Top

Breathitt Co. School Board District 5

Breathitt
100% Reporting
John P. "Big John" Hollan 489
49%
WinnerWinner
Zane Watts 295
29%
Lena Shouse 128
13%
Millie L. White 91
9%
Return To Top

Casey Co. Board of Education District 5

Casey
100% Reporting
Marilyn Wesley Coffey 513
56%
WinnerWinner
Guy Laman 402
44%
Return To Top

Clark Co. Board of Education District 2

Clark
100% Reporting
Scott S. Hisle 1,904
51%
WinnerWinner
Phillip Todd Wilson 1,828
49%
Return To Top

Columbia City Council

Adair
100% Reporting
Ronald "Butch" Rogers 875
15%
WinnerWinner
Mark D. Harris 842
15%
WinnerWinner
Craig Dean 778
14%
WinnerWinner
Pamela Hoots 710
12%
WinnerWinner
Linda Waggener 697
12%
WinnerWinner
Anthony "Craig" Lasley 679
12%
WinnerWinner
Tommy Steele 622
11%
John W. Ford 511
9%
Return To Top

Corbin City Commissioner

Whitley
100% Reporting
Trent Knuckles 1,074
19%
WinnerWinner
David Grigsby Hart 956
17%
WinnerWinner
Andrew Pennington 864
15%
WinnerWinner
Ed Tye 857
15%
WinnerWinner
Bruce Rains 776
13%
Bruce Hodge 735
13%
Alex Onkst 487
8%
Return To Top

Cynthiana City Commissioner

Harrison
100% Reporting
Roger Slade 1,127
17%
WinnerWinner
Mark Mattmiller 1,042
16%
WinnerWinner
Lourena Taylor Judy 970
15%
WinnerWinner
Jada Walker Griggs 955
14%
WinnerWinner
Billy K. Grayson 825
13%
Josh Jenkins 710
11%
Walter L. Tapp 630
10%
John Carter 341
5%
Return To Top

Danville Board of Education

Boyle
100% Reporting
Lori Thompson Finke 2,024
27%
WinnerWinner
Troy K. McCowan 1,964
26%
WinnerWinner
Kathy Merryman 1,946
26%
Malcolm Miller 1,574
21%
Return To Top

Danville City Commissioner

Boyle
100% Reporting
James "J.H." Atkins 3,839
23%
WinnerWinner
Kevin Caudill 3,617
22%
WinnerWinner
Denise Terry 3,406
20%
WinnerWinner
Rick Serres 3,246
19%
WinnerWinner
James P. Monroe 2,599
16%
Return To Top

Estill Co. Board of Education District 1

Estill
100% Reporting
Donna Arvin Isfort 433
50%
WinnerWinner
Robert C. "Bobby" Burns 207
24%
Thomas Hart 189
22%
Larry L. Farewell 40
5%
Return To Top

Estill Co. Board of Education District 2

Estill
100% Reporting
Rhonda Adams Hardy 366
53%
WinnerWinner
Valerie H. Flinchum 166
24%
Brandon D. Holloway 165
24%
Return To Top

Frankfort City Commissioner

Franklin
100% Reporting
Tommy Haynes 5,514
17%
WinnerWinner
Scott Tippett 5,486
17%
WinnerWinner
Robert Roach 5,244
16%
WinnerWinner
Lynn Bowers 5,054
16%
WinnerWinner
Donna Hecker 5,037
16%
David Clark Fields 3,925
12%
Joe Fiala 1,829
6%
Return To Top

Frankfort Independent Board of Education

Franklin
100% Reporting
Amelia Berry 1,175
31%
WinnerWinner
Rebecca Rudd Barnes 883
24%
WinnerWinner
Jina Greathouse 847
23%
WinnerWinner
Paul Cyrus Looney 838
22%
Return To Top

Franklin Co. Board of Education District 5

Franklin
100% Reporting
Natalie Lile 1,687
54%
WinnerWinner
Doug Crowe 1,441
46%
Return To Top

Garrard Co. Board of Education District 2

Garrard
100% Reporting
Harold Best 636
65%
J. Kirby Overman 345
35%
Return To Top

Georgetown City Council

Scott
100% Reporting
David L. Lusby 6,867
12%
WinnerWinner
Connie K. Tackett 6,418
11%
WinnerWinner
Mark Showalter 6,131
11%
WinnerWinner
Karen Tingle Sames 6,129
11%
WinnerWinner
Marvin Thompson 5,933
10%
WinnerWinner
Polly Singer Eardley 5,659
10%
WinnerWinner
Charles Bradley 5,098
9%
WinnerWinner
Millicent Butcher Conway 4,529
8%
WinnerWinner
Anthony Davis 4,370
8%
Bruce Owens 3,622
6%
Gene Keyse 2,314
4%
Return To Top

Harrodsburg City Commissioner

Mercer
100% Reporting
Scott Moseley 1,729
22%
WinnerWinner
Marvin "Bubby" Isham 1,655
21%
WinnerWinner
Jack L. Coleman 1,600
20%
WinnerWinner
Charlie Mattingly 1,587
20%
WinnerWinner
Wendi W. Allen 1,250
16%
Return To Top

Hazard City Commissioner

Perry
100% Reporting
Donald "Happy" Mobelini 1,158
25%
WinnerWinner
Susan Martin Brotherton 972
21%
WinnerWinner
John Quillen 956
20%
WinnerWinner
Lawrence Dew Gorman 811
17%
WinnerWinner
Ricky Steele 804
17%
Return To Top

Hazard Independent Board of Education

Perry
100% Reporting
Aster "Cat" Sizemore 840
28%
WinnerWinner
Lisa A. Townes 750
25%
WinnerWinner
Ralph "Butch" Asher 722
24%
WinnerWinner
Zece D. Davidson 655
22%
Return To Top

Irvine City Council

Estill
100% Reporting
Tommy Joe "Tobo" Bryant (R) 665
16%
WinnerWinner
Billy D. Arthur (R) 665
16%
WinnerWinner
Tim Burkhart (R) 628
15%
WinnerWinner
Nelle B. Williams (R) 626
15%
WinnerWinner
O'Brene Richardson (R) 570
14%
WinnerWinner
Glenwood "Woody" Tipton (R) 569
14%
WinnerWinner
Janice H. Bush (D) 465
11%
Return To Top

Jackson City Council

Breathitt
100% Reporting
Stephen D. Bowling 581
19%
WinnerWinner
Peggy L. Shepherd 482
15%
WinnerWinner
Harold Deaton 482
15%
WinnerWinner
Jason Hall 459
15%
WinnerWinner
Mary Lou Campbell 419
13%
WinnerWinner
Steve McIntosh 384
12%
WinnerWinner
Harry Whitaker 305
10%
Return To Top

Jackson Co. Board of Education District 1

Jackson
100% Reporting
Eddy Neeley 402
71%
WinnerWinner
Tammy R. Harrison 164
29%
Return To Top

Jackson Co. Board of Education District 5

Jackson
100% Reporting
Darron Marcum 386
35%
WinnerWinner
Brenda (Harrison) Isaacs 366
33%
Bo Morris 354
32%
Return To Top

Jessamine Co. Board of Education District 1

Jessamine
100% Reporting
Bobby Welch 1,611
58%
WinnerWinner
Eugene Peel 1,174
42%
Return To Top

Knox Co. Board of Education District 4

Knox
100% Reporting
Tom Ashburn 1,028
51%
WinnerWinner
Chuck Stovall 544
27%
Dexter Smith 434
22%
Return To Top

Knox Co. Board of Education District 5

Knox
100% Reporting
James T. Hendrickson II 1,520
56%
Clarence Brown 1,186
44%
Return To Top

Lawrenceburg City Council

Anderson
100% Reporting
Wendy Bruce Shouse 2,701
17%
WinnerWinner
Steven Rucker 2,492
16%
WinnerWinner
Joe Marshall 2,352
15%
WinnerWinner
Bobby G. Durr 2,313
14%
WinnerWinner
Paul Thomas Vaughn 2,304
14%
WinnerWinner
Ken Evans 1,992
12%
WinnerWinner
George Geoghegan III 1,910
12%
Return To Top

Liberty City Council

Casey
100% Reporting
Doug Johnson 425
16%
WinnerWinner
Nick Scott 403
15%
WinnerWinner
Larry F. Bowmer 390
15%
WinnerWinner
Andy Lawhorn 387
15%
WinnerWinner
Carla Wesley-Turner 383
14%
WinnerWinner
Brian Beeler 372
14%
WinnerWinner
Charles E. Dorman 288
11%
Return To Top

Lincoln Co. Board of Education District 4

Lincoln
100% Reporting
Alan Hubble 257
67%
WinnerWinner
Denny Hogue 124
33%
Return To Top

Lincoln Co. Board of Education District 5

Lincoln
100% Reporting
Tom Blakenship 924
66%
WinnerWinner
Jeremy Gilliam 480
34%
Return To Top

Madison Co. Board of Education District 1

Madison
100% Reporting
Samantha Burford 2,551
51%
WinnerWinner
John Lackey 2,453
49%
Return To Top

Magoffin Co. Board of Education District 5

Magoffin
100% Reporting
Donald Helton Jr. 467
52%
WinnerWinner
Ryan D. Arnett 435
48%
Return To Top

McCreary Co. Board of Education District 3

McCreary
100% Reporting
Dustin Stephens 341
60%
WinnerWinner
Casey Daugherty 230
40%
Return To Top

McCreary Co. Board of Education District 5

McCreary
100% Reporting
Debbie Gibson 492
38%
WinnerWinner
James D. Kiser 389
30%
Belinda S. Wilson 298
23%
Kevin Taylor 111
9%
Return To Top

Mercer Co. Circuit Clerk

Mercer
100% Reporting
Allison B. Buchanan (D) 5,179
51%
WinnerWinner
Michelle Hudson Cox (R) 5,054
49%
Return To Top

Monticello City Council

Wayne
100% Reporting
Tracie Sexton 1,010
11%
WinnerWinner
Ronnie Sexton 816
9%
WinnerWinner
Knox Bertram 756
8%
WinnerWinner
Lea Hammond 719
8%
WinnerWinner
Gary Lee Dabney 680
7%
WinnerWinner
Joe Gibson 675
7%
WinnerWinner
Tyrel Branscum 641
7%
Allan K. Hopper 615
6%
Phillip Duncan 602
6%
Donald Hancock 516
5%
Glenn R. Rose 504
5%
Barry Cooper 474
5%
Charles R. Peters 418
4%
Martin Breeding 331
3%
Bill Denney 325
3%
Bobby E. "Bob" Back 256
3%
Joe L. Cowan 220
2%
Return To Top

Morehead City Council

Rowan
100% Reporting
Tom Carew 848
13%
WinnerWinner
Beth Ousley 808
13%
WinnerWinner
Carolyn Franzini 803
13%
WinnerWinner
Glen Teager 791
12%
WinnerWinner
Jan Bishop 766
12%
WinnerWinner
Michael Wayne Kash 660
10%
WinnerWinner
Mickey Reffitt 640
10%
Peg Morrow Jones 575
9%
Joshua Riley 447
7%
Return To Top

Morgan Co. Board of Education District 2

Morgan
100% Reporting
Michelle Lewis Vance 625
70%
WinnerWinner
Gary Ledford Williams 269
30%
Return To Top

Morgan Co. Board of Education District 4

Morgan
100% Reporting
Roger Finch 602
71%
WinnerWinner
Judy M. Elam 243
29%
Return To Top

Nicholasville City Commissioner

Jessamine
100% Reporting
Doug Blackford 5,502
18%
WinnerWinner
Betty Black 5,374
18%
WinnerWinner
Andy Williams 5,170
17%
WinnerWinner
Patty Grose Teater 5,151
17%
WinnerWinner
Gary L. Goldey 4,126
14%
John P. Martin 2,850
10%
Christopher Ardery 1,714
6%
Return To Top

Paris City Commissioner

Bourbon
100% Reporting
Matt Perraut 2,139
22%
WinnerWinner
Wallis C. Brooks 2,049
21%
WinnerWinner
Tim Gray 1,896
20%
WinnerWinner
Michael R. Kendall 1,785
19%
WinnerWinner
Stan Galbraith 1,759
18%
Return To Top

Perry Co. Board of Education District 2

Perry
100% Reporting
Debbie Hignite McIntosh 924
58%
WinnerWinner
Charles D. Campbell Jr. 662
42%
Return To Top

Perry Co. Board of Education District 3

Perry
100% Reporting
Lloyd Engle 935
59%
WinnerWinner
Yvonn Allen 652
41%
Return To Top

Richmond City Commissioner

Madison
100% Reporting
Jim Newby 5,647
21%
WinnerWinner
Jason Morgan 5,531
21%
WinnerWinner
Morgan H. Eaves 5,330
20%
WinnerWinner
Robert R. Blythe 5,012
19%
WinnerWinner
Donna Baird 4,897
19%
Return To Top

Rockcastle Co. Board of Education District 2

Rockcastle
100% Reporting
Jeffrey L. Vanhook 1,432
72%
WinnerWinner
Martin E. Vanzant 549
28%
Return To Top

Rowan Co. Board of Education District 4

Rowan
100% Reporting
Brenda Dehart Stamm 638
52%
WinnerWinner
Brian Wallace 589
48%
Return To Top

Russell Co. Board of Education District 1

Russell
100% Reporting
Brenda Higginbotham 1,000
77%
WinnerWinner
Adam Garrett 299
23%
Return To Top

Russell Co. Board of Education District 5

Russell
100% Reporting
Gerald Murray 707
53%
WinnerWinner
Beckie Selby Wade 630
47%
Return To Top

Russell Springs City Council

Russell
100% Reporting
Eddie Thomas 673
14%
WinnerWinner
Rickey Barnes 553
12%
WinnerWinner
Timmy Hudson 545
12%
WinnerWinner
Sherry Bottom Daniel 509
11%
WinnerWinner
David C. Blakey 490
10%
WinnerWinner
Larry D. Skaggs 469
10%
WinnerWinner
Tommy Holt 416
9%
Kellie J. Malone 370
8%
Ray Barrett 262
6%
Charles "Chuck" Gossett 237
5%
James Allen Bunch 150
3%
Return To Top

Salyersville City Council

Magoffin
100% Reporting
Paul L. Burchell 361
16%
WinnerWinner
Tom Frazier 361
16%
WinnerWinner
Tex Holbrook 315
14%
WinnerWinner
Jeffery D. Bailey 287
13%
WinnerWinner
Jeff Ross 261
12%
WinnerWinner
Tommy Bailey 244
11%
WinnerWinner
Kenneth "Poor Boy" Williams 232
10%
Mary Rowe 163
7%
Return To Top

Scott Co. Board of Education District 1

Scott
100% Reporting
Susan R. Duncan 2,722
65%
WinnerWinner
Nancy McFarland 1,437
35%
Return To Top

Scott Co. Board of Education District 3

Scott
100% Reporting
Diana Brooker 1,290
50%
WinnerWinner
Jennifer Holbert 1,288
50%
Return To Top

Somerset City Council Ward 1

Pulaski
100% Reporting
David C. Burdine 2,048
60%
WinnerWinner
Lori Boyd 1,369
40%
Return To Top

Somerset City Council Ward 3

Pulaski
100% Reporting
Jerry Wheeldon 2,039
57%
WinnerWinner
Lesa D. Hudson 1,519
43%
Return To Top

Somerset City Council Ward 4

Pulaski
100% Reporting
James C. "Jimmy" Eastham 2,532
73%
WinnerWinner
Jeremy Scrimager 958
27%
Return To Top

Somerset City Council Ward 5

Pulaski
100% Reporting
Jerry Girdler 1,911
51%
WinnerWinner
Tiffany Finley Bourne 1,800
49%
Return To Top

Somerset City Council Ward 7

Pulaski
100% Reporting
Donna Hunley 1,885
55%
WinnerWinner
Dennis Floyd 1,514
45%
Return To Top

Somerset City Council Ward 10

Pulaski
100% Reporting
John Adams 2,035
61%
WinnerWinner
James P. Bourne 1,315
39%
Return To Top

Somerset City Council Ward 11

Pulaski
100% Reporting
Amanda Bullock 1,681
51%
WinnerWinner
Jerry Burnett 1,600
49%
Return To Top

Somerset City Council Ward 12

Pulaski
100% Reporting
Tom Eastham 1,944
61%
WinnerWinner
Daryl Brunner 1,241
39%
Return To Top

Versailles City Council

Woodford
100% Reporting
Ann Miller 1,934
14%
WinnerWinner
Mary Ellen Bradley 1,842
13%
WinnerWinner
Laura Dake 1,770
13%
WinnerWinner
Mike Coleman 1,736
12%
WinnerWinner
Owen L. Roberts 1,574
11%
WinnerWinner
Kenneth E. Kerkhoff 1,419
10%
WinnerWinner
Larry Britton 1,385
10%
Tim Middleton 1,367
10%
Mark Cox 870
6%
Return To Top

West Liberty City Council

Morgan
100% Reporting
Carter Bolin 320
14%
WinnerWinner
Anthony "Tony" Adkins 320
14%
WinnerWinner
Kyle Risner 315
13%
WinnerWinner
Dwayne Nickell 290
12%
WinnerWinner
John A. May 251
11%
WinnerWinner
Russell "Rusty" Lindon 241
10%
WinnerWinner
Tristan Daniel 222
9%
Phyllis H. Keeton 214
9%
Tony Smith 192
8%
Return To Top

Williamsburg City Council

Whitley
100% Reporting
Erica Broome Harris 894
17%
WinnerWinner
Loren Connell 858
16%
WinnerWinner
Laurel Jeffries West 828
16%
WinnerWinner
Mary Ann Renfro Stanfill 793
15%
WinnerWinner
Patty Faulkner 677
13%
WinnerWinner
Richard Foley 666
13%
WinnerWinner
Adam S. Sulfridge 545
10%
Return To Top

Williamsburg Independent Board of Education

Whitley
100% Reporting
Jason Caddell 987
42%
WinnerWinner
Allan Steely 807
35%
WinnerWinner
Ed McGrath 538
23%
Return To Top

Wilmore City Council

Jessamine
100% Reporting
J. Leonard Fitch 1,660
16%
WinnerWinner
Kim Deyer 1,425
14%
WinnerWinner
Jeff Baier 1,382
13%
WinnerWinner
Jim Brumfield 1,330
13%
WinnerWinner
Lynn Cooper 1,307
13%
WinnerWinner
David R. Riel 1,217
12%
WinnerWinner
Dan Lewis 1,042
10%
Jeff James 1,005
10%
Return To Top

Winchester City Commissioner

Clark
100% Reporting
Shannon J. Cox 3,404
22%
WinnerWinner
Kitty W. Strode 2,908
19%
WinnerWinner
Rick Beach 2,698
17%
WinnerWinner
Kenny Book 2,513
16%
WinnerWinner
Ramsey Flynn 2,367
15%
Ralph Harrison 1,826
12%
Return To Top

Woodford Co. Board of Education District 4

Woodford
100% Reporting
Sherri Springate 743
51%
WinnerWinner
Piper White 718
49%

Most Viewed