Money Saving Tips For The Grocery Store

We're going grocery shopping. What do you think? Is it more expensive to eat in or eat out?


Kathleen Stanley is a registered dietitian, so we thought she'd be someone good to help us put eating in versus eating out to the test.


She says she thinks there's a myth that fast food costs less, when in fact, shopping and cooking at home saves you money!


Stanley says it may take a little more time, but the consequences of constantly eating out will come later, not only for your health but for your finances.

"If you've got a family of four, 2 adults and 2 kids, and go through a typical drive-thru, it's gonna cost you somewhere between 20 and 25 dollars," she said.

For that much money, you'll get a sandwich with a side item and a drink. Stanley
says at the grocery store, you get a lot more. You can get sides and veggies and you'll have more food for the next day.


Stanley says at the grocery store you have a lot more to choose from and you get to pick the portion size.


Another place you can save money is with sandwiches. An average sandwich at a fast food restaurant costs between three and four dollars for three or four ounces of meat. If you, instead, pick up lunch meat at the deli or cold cut aisle, it will cost less and you'll be able to make it stretch for more than one sandwich.

Stanley also says to be smart about going to the grocery. Make a list and stick to it and stay away from the extras that can really add up.


Here are some comments from our Tuesday night chat.































mommapatt60 Hello everyone. My husband and I are seniors. Not all the time, you have to be wise about it, but sometimes we can eat out together for as little as 50.00 per week. We eat out a lot as we both still work and are frequently too tired or busy to cook.
mommapatt60 Cooking for one is difficult, but not impossible. Cook for two or more, divide and freeze the other half for later in the week or eat for lunch the next day. We eat left overs, but if we have left over pork roast as we do tonight....tonight it is barbeque. We are also having fresh green beans with potatoes cooked with them and corn on the cob steamed on top til done, and country corn bread and yes, I just got home from working all day.
mommapatt60 Always eat first, stick to your list and ignore the music. Grocery stores play soft music as it slows you down too, have you ever noticed that....
Thrifty I've known people who go to Sam's Club and fill up on samples and call that their evening meal
Thrifty Buy the stuff that's called "Manager's special." They
put it out because it's about to expire but if you're going to
eat it that night, there's nothing wrong with it
shannon my wife and i try to make aout menus for each week and go by that for our shopping list
Thrifty stay at hotels that offer free breakfast
Thrifty Pack your lunch before you go to bed at night, because you'll never do
it in the morning


You must be logged in to post comments.

Username:
Password (case sensitive):
Remember Me:

Read Comments

Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
  • by Steph Location: Lex KY on Jul 17, 2007 at 03:26 PM
    Grocery shopping is definitely the cheaper way to go. My husband and I have learned that the hard way. It takes at least $25 for 2 adults to eat out at a restaurant. When you add up how much that costs over time, you learn to start cooking at home. We make a list before we go to the grocery store. We still eat out, but not nearly as much. For instance, just this weekend, we were going to go out and get fast food sandwiches. But, we decided to go to the grocery store and get deli meat, bread, chips, etc. We only spent a few dollars, and had enough left over to make more sandwiches than for just the one meal that the fast food would have provided. Also, there are other ways to eat without spending much money. Speedway has hot dogs 2 for $1, and we sometimes go get those. Additionally, you can go to some of the larger car lots when they're cooking out and eat completely free!
  • by judy Location: richmond on Jul 17, 2007 at 02:43 PM
    one way i save money is go online look at all the different store adds, make my list and go to a store that matches prices, i.e. walmart.

WKYT

2851 Winchester Rd. Lexington, Ky 40509 859-299-0411 - switchboard 859-299-2727 - newsroom
Register for Email
RSS Feeds
Copyright © 2002-2016 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 8558752 - wkyt.com/a?a=8558752
Gray Television, Inc.