WKYT | Lexington, Kentucky | Sports

Kentucky high school scores

BOYS BASKETBALL
1st District
Semifinal
Hickman Co. 69, Fulton City 53

7th District
Semifinal
Madisonville-North Hopkins 79, Dawson Springs 26

8th District
Semifinal
Hopkinsville 97, Fort Campbell 60

16th District
Semifinal
Clinton Co. 83, Metcalfe Co. 57

17th District
First Round
North Hardin 73, Fort Knox 54

18th District
Semifinal
Green Co. 77, Hart Co. 68, OT

19th District
First Round
Nelson Co. 75, Washington Co. 58

21st District
First Round
Lou. Valley 80, Beth Haven 65

22nd District
First Round
Lou. Iroquois 95, Lou. Butler 85, OT

23rd District
First Round
Lou. Moore 74, Evangel Christian 47

25th District
First Round
Lou. St. Francis 45, Lou. Portland Christian 43

28th District
First Round
Lou. Ky. Country Day 59, Lou. Walden 40

31st District
First Round
Eminence 71, Carroll Co. 65

33rd District
First Round
Ryle 101, Heritage Christian Academy 36

35th District
First Round
Cov. Holy Cross 68, Cov. Latin 21

36th District
First Round
Bellevue 55, Dayton 40

37th District
First Round
Silver Grove 69, Calvary Christian 43

39th District
Semifinal
Bracken Co. 55, St. Patrick 53

42nd District
Semifinal
Scott Co. 69, Lex. Sayre 27

45th District
First Round
Garrard Co. 92, Ky. School for the Deaf 23

49th District
First Round
Oneida Baptist 79, Red Bird 61

50th District
Semifinal
Williamsburg 53, South Laurel 51

53rd District
First Round
June Buchanan 62, Jenkins 42

55th District
Semifinal
Wolfe Co. 86, Riverside Christian 49

56th District
Semifinal
Estill Co. 67, Lee Co. 58

57th District
First Round
Magoffin Co. 67, Paintsville 63

58th District
First Round
South Floyd 71, Piarist 49

59th District
Semifinal
East Ridge 54, Pikeville 52

64th District
Semifinal
Ashland Blazer 94, Rose Hill Christian 21

GIRLS BASKETBALL
1st District
Semifinal
Carlisle Co. 43, Fulton Co. 28

2nd District
Semifinal
Paducah Tilghman 72, Community Christian (Paducah) 43

5th District
Semifinal
Lyon Co. 64, Trigg Co. 38

6th District
Semifinal
Union Co. 59, Webster Co. 49

7th District
Semifinal
Madisonville-North Hopkins 62, Dawson Springs 20

9th District
Semifinal
Apollo 41, Daviess Co. 38

11th District
Semifinal
Breckinridge Co. 52, Hancock Co. 42

13th District
Semifinal
Franklin-Simpson 71, Russellville 31

14th District
First Round
Greenwood 60, Warren East 32

15th District
Semifinal
Allen Co.-Scottsville 56, Barren Co. 33

Glasgow 60, Monroe Co. 56

16th District
Semifinal
Russell Co. 53, Metcalfe Co. 43

17th District
Semifinal
Central Hardin 65, Fort Knox 37

18th District
Semifinal
LaRue Co. 81, Hart Co. 31

21st District
First Round
Lou. Valley 64, Beth Haven 25

24th District
First Round
Lou. Fern Creek 75, Whitefield Academy 49

26th District
Semifinals
Lou. Assumption 49, Lou. Collegiate 37

Lou. Male 85, Lou. Brown 14

28th District
Semifinal
Lou. Ballard 72, Lou. Ky. Country Day 18

Lou. Eastern 48, Lou. Christian Academy 46

32nd District
Semifinal
Simon Kenton 63, Williamstown 28

Walton-Verona 66, Grant Co. 48

35th District
First Round
Holmes 72, Cov. Latin 30

36th District
First Round
Dayton 48, Bellevue 47

37th District
First Round
Calvary Christian 64, Silver Grove 23

38th District
Semifinal
Nicholas Co. 60, Robertson County 51

39th District
Semifinal
Bracken Co. 54, St. Patrick 17

40th District
Semifinal
George Rogers Clark 67, Paris 27

Montgomery Co. 77, Bourbon Co. 43

42nd District
Semifinal
Lex. Henry Clay 45, Lex. Sayre 39

43rd District
First Round
Lex. Christian 62, Lex. Tates Creek 45

45th District
First Round
Garrard Co. 77, Ky. School for the Deaf 13

46th District
Semifinal
East Jessamine 74, West Jessamine 43

Mercer Co. 89, Burgin 52

49th District
First Round
Oneida Baptist 51, Red Bird 33

50th District
Semifinal
Whitley Co. 69, South Laurel 40

51st District
Semifinal
Barbourville 91, Pineville 62

Lynn Camp 35, Knox Central 26

52nd District
Semifinals
Harlan 45, Harlan Co. 42, OT

53rd District
First Round
June Buchanan 71, Cordia 33

54th District
Semifinal
Leslie Co. 60, Buckhorn 54

Perry Co. Central 65, Hazard 44

55th District
Semifinal
Jackson City 70, Wolfe Co. 53

56th District
Semifinal
Powell Co. 63, Estill Co. 47

57th District
First Round
Sheldon Clark 54, Lawrence Co. 28

58th District
First Round
Piarist 53, South Floyd 17

59th District
Semifinal
Pikeville 67, East Ridge 60

61st District
Semifinal
Fleming Co. 77, Menifee Co. 40

Rowan Co. 46, Bath Co. 34

63rd District
Semifinal
Lewis Co. 75, Raceland 50

Russell 52, Greenup Co. 50

64th District
Semifinal
Boyd Co. 74, Rose Hill Christian 35

(Copyright 2014 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.)


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus

WKYT

2851 Winchester Rd. Lexington, Ky 40509 859-299-0411 - switchboard 859-299-2727 - newsroom
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 246997391