WYMT - Elections

Election Results (Locations A-H)

Select Race
Return To Top

Bell: Judge-Executive

Total Votes: 8,198 Reporting: 100% Reporting
Al ''Albey'' Brock (R) 5,222
64%
Winner Winner
S. Bruce Hendrickson (D) 2,976
36%
Return To Top

Bell: Sheriff

Total Votes: 8,394 Reporting: 100% Reporting
Mitchell ''Mitch'' Williams (R) 4,718
56%
Winner Winner
Bruce Bennett (D) 3,676
44%
Return To Top

Bell: Jailer

Total Votes: 8,257 Reporting: 100% Reporting
Bobby Valentine (R) 3,786
46%
Gary Ferguson (D) 4,471
54%
Winner Winner
Return To Top

Bell: County Clerk

Total Votes: 8,333 Reporting: 100% Reporting
Debbie Turner Gambrel (R) 5,625
68%
Winner Winner
Charity Collett Hayes (D) 2,708
32%
Return To Top

Bell: Magistrate 1st District

Total Votes: 1,505 Reporting: 100% Reporting
Wade Hoskins (R) 909
60%
Winner Winner
Rick Cornett (D) 596
40%
Return To Top

Bell: Magistrate 2nd District

Total Votes: 1,851
Scott Jeffrey (R) 729
39%
Hubert Dozier Jr. (D) 900
49%
Winner Winner
R. L. Lawson (I) 222
12%
Return To Top

Bell: Magistrate 5th District

Total Votes: 1,885 Reporting: 100% Reporting
Ricky Goodin (R) 984
52%
Winner Winner
William S. ''Bill'' Partin (D) 901
48%
Return To Top

Bell: Constable 1st District

Total Votes: 1,346 Reporting: 100% Reporting
Glenn R. Hobbs (R) 774
58%
Winner Winner
Mark Wollum (D) 572
42%
Return To Top

Bell: Constable 3rd District

Total Votes: 1,308 Reporting: 100% Reporting
Jeff Bowling (R) 893
68%
Winner Winner
David S. Hendrickson (D) 415
32%
Return To Top

Bell: Board of Education 1st District

Total Votes: 940 Reporting: 100% Reporting
Shelby ''Shelb'' Stewart 403
43%
Barry Gibson 537
57%
Winner Winner
Return To Top

Bell: Board of Education 2nd District

Total Votes: 916 Reporting: 100% Reporting
Larry ''Coach'' Elliott 660
72%
Winner Winner
Kenneth Sams 256
28%
Return To Top

Bell: Middlesboro Mayor

Total Votes: 2,429 Reporting: 100% Reporting
Bill Kelley 1,683
69%
Winner Winner
Ben Hickman 746
31%
Return To Top

Bell: Middlesboro City Council

Total Votes: 15,067 Reporting: 100% Reporting
Lucas Carter 1,254
8%
Doug Hughes 1,202
8%
Kevin Barnett 1,382
9%
Scott Branham 794
5%
Jim Hyde 675
4%
Benjamin Hickman III 732
5%
Philip Ball 1,156
8%
Blake Bowling 1,451
10%
Clarence ''Bo'' Green 1,401
9%
Alan Farmer 943
6%
Michael ''Mikey'' Lake 266
2%
Rodney ''Bub'' Adkins 778
5%
James Madison 388
3%
Gary Mills 1,213
8%
Carolyn ''Suzi'' Pursifull 932
6%
Orville D. ''Pap'' Brock 500
3%
Return To Top

Bell: Pineville Mayor

Total Votes: 756 Reporting: 100% Reporting
Scott Madon 506
67%
Winner Winner
Sherwin Rader 250
33%
Return To Top

Bell: Pineville City Council

Total Votes: 2,877 Reporting: 100% Reporting
Bo Bush 427
15%
Pat Bingham 394
14%
Bruce Nunn 346
12%
Terry D. Pannell 371
13%
Gary ''Tuck'' Woolum 461
16%
Shawn Fugate 520
18%
Billy Robbins 358
12%
Return To Top

Boyd: County Judge-Executive

Total Votes: 14,279 Reporting: 100% Reporting
Kenny Parker (R) 6,092
43%
Steve Towler (D) 8,187
57%
Winner Winner
Return To Top

Boyd: Sheriff

Total Votes: 14,439 Reporting: 100% Reporting
Scott L. Sharp (R) 5,100
35%
Bobby Jack Woods (D) 9,339
65%
Winner Winner
Return To Top

Boyd: Commissioner 3rd District

Total Votes: 14,002 Reporting: 100% Reporting
Randy Stapleton (R) 6,755
48%
Carl W. Tolliver (D) 7,247
52%
Winner Winner
Return To Top

Boyd: Constable 2nd District

Total Votes: 4,576 Reporting: 100% Reporting
Chris ''Pugs'' Daniels (R) 2,834
62%
Winner Winner
William Steen (D) 1,742
38%
Return To Top

Boyd: Circuit Judge

Total Votes: 9,158 Reporting: 100% Reporting
George W. Davis III 9,158
100%
Winner Winner
Marc I. Rosen
0%
Return To Top

Boyd: Ashland City Commission

Total Votes: 19,340 Reporting: 100% Reporting
Amanda Clark 3,174
16%
Steve Corbitt 2,333
12%
Larry D. Brown 2,808
15%
Marty Gute 3,018
16%
Kevin Gunderson 3,251
17%
Cheryl Wooten Spriggs 2,671
14%
Tom Cantrell 2,085
11%
Return To Top

Boyd: Catlettsburg Mayor

Total Votes: 453 Reporting: 100% Reporting
Tim Thompson 140
31%
Randall D. Peterman 313
69%
Winner Winner
Return To Top

Boyd: Catlettsburg City Council

Total Votes: 1,930 Reporting: 100% Reporting
Johnny ''Malcolm'' Marcum 250
13%
Jesse Fields Jr. 167
9%
Jimmy Shivel 318
16%
Shelia W. Lambert 280
15%
Donald G. Wellman 280
15%
Leo Zornes 325
17%
Carl Stanley 310
16%
Return To Top

Boyd: Board of Education (Fairview Independent)

Total Votes: 2,800 Reporting: 100% Reporting
John M. Burke Jr. 331
12%
Doug Campbell 424
15%
Marty Copas 161
6%
Rodney A. Sparks 455
16%
Delmas Jeffrey Preston 534
19%
Kevin J. King 290
10%
Jamie Blevins Hinkle 262
9%
Cindy Butcher 343
12%
Return To Top

Breathitt: County Judge-Executive

Total Votes: 4,592 Reporting: 100% Reporting
Sam Lucas (R) 1,135
25%
John Lester Smith (D) 3,457
75%
Winner Winner
Return To Top

Breathitt: Sheriff

Total Votes: 4,588 Reporting: 100% Reporting
Ray Clemons (D) 3,056
67%
Winner Winner
Jamon Halvaksz (I) 1,532
33%
Return To Top

Breathitt: Magistrate 2nd District

Total Votes: 1,080 Reporting: 100% Reporting
Roy Darrell Herald (D) 622
58%
Winner Winner
Carl Wayne McIntosh (I) 458
42%
Return To Top

Breathitt: Family Court Judge

Total Votes: 4,477 Reporting: 100% Reporting
Samuel Bruce Herald 2,552
57%
Winner Winner
Larry Miller 1,925
43%
Return To Top

Breathitt: Jackson City Council

Total Votes: 2,609 Reporting: 100% Reporting
Steve McIntosh 331
13%
B. J. Miller 223
9%
Harold Deaton 351
13%
Peggy Shepherd 330
13%
Stephen Bowling 436
17%
Jason Hall 319
12%
Mary Lou Campbell 313
12%
Bryan Combs 306
12%
Return To Top

Clay: County Judge-Executive

Total Votes: 6,057 Reporting: 100% Reporting
Joe Asher (R) 4,218
70%
Winner Winner
Jackie Jones (D) 1,227
20%
Wesley Coleman Whitehead (I) 612
10%
Return To Top

Clay: Sheriff

Total Votes: 6,028 Reporting: 100% Reporting
Kevin Johnson (R) 5,303
88%
Winner Winner
Bob Loren (D) 725
12%
Return To Top

Clay: Jailer

Total Votes: 5,930 Reporting: 100% Reporting
Linda Smallwood (R) 4,040
68%
Winner Winner
Josephine ''Jo'' Davidson (I) 1,441
24%
Carl Bowling (I) 449
8%
Return To Top

Clay: Magistrate 1st District

Total Votes: 1,144 Reporting: 100% Reporting
Wayne Roberts (R) 509
44%
Harrison Pennington (D) 635
56%
Winner Winner
Return To Top

Clay: Magistrate 3rd District

Total Votes: 995 Reporting: 100% Reporting
Sonny Gay (R) 656
66%
Winner Winner
Chris Jackson (I) 339
34%
Return To Top

Clay: Magistrate 5th District

Total Votes: 1,059 Reporting: 100% Reporting
Gary Miller (R) 368
35%
Ray Brown (D) 691
65%
Winner Winner
Return To Top

Clay: Constable 5th District

Total Votes: 930 Reporting: 100% Reporting
Bent Couch (R) 763
82%
Winner Winner
Billy Dale Wagers (D) 167
18%
Return To Top

Clay: Board of Education 1st District

Total Votes: 1,465 Reporting: 100% Reporting
Sheila Kay Minton 345
24%
Anthony Lovett 765
52%
Winner Winner
Maureen ''Cookie'' Henson 355
24%
Return To Top

Clay: Board of Education 3rd District

Total Votes: 1,013 Reporting: 100% Reporting
Henry Clay Smith 364
36%
Leewood Cornett 649
64%
Winner Winner
Return To Top

Clay: District Judge

Total Votes: 5,504 Reporting: 100% Reporting
Allen Roberts 4,188
76%
Winner Winner
Monica Rice-Smith 1,316
24%
Return To Top

Clay: Manchester City Council

Total Votes: 3,165 Reporting: 100% Reporting
Maretta ''Penny'' Robinson 300
9%
John E. Pennington 242
8%
James C. Rice 350
11%
Darnell Hipsher 318
10%
Bobby Smith Meredith 280
9%
Ryan Smith 198
6%
Fred Rogers 321
10%
Esther Thompson 244
8%
James Jamey Mills 283
9%
DeAnne Hensley 239
8%
Claude Davis 390
12%
Return To Top

Corbin: Corbin City Commission

Total Votes: 3,159
Bruce Hodge 779
25%
Suzie Barton Razmus
0%
Ed Tye 780
25%
David Grigsby Hart 706
22%
Joe Shelton 894
28%
Return To Top

Corbin: Board of Education (Corbin Independent)

Total Votes: 0
Cindy Barker Creech
Carcille Carloftis Burchette
Kimberly Sasser Croley
Return To Top

Floyd: Jailer

Total Votes: 12,293 Reporting: 100% Reporting
Stuart ''Bear'' Halbert (D) 8,454
69%
Winner Winner
Doug Hoskins (I) 3,839
31%
Return To Top

Floyd: County Surveyor

Total Votes: 11,259 Reporting: 100% Reporting
Peter B. Howard (R) 3,162
28%
Gary D. Ousley (D) 8,097
72%
Winner Winner
Return To Top

Floyd: Magistrate 1st District

Total Votes: 4,130 Reporting: 100% Reporting
John A. ''Big John'' Goble (D) 2,199
53%
Winner Winner
Phillip ''Doc'' Simpson (I) 1,931
47%
Return To Top

Floyd: Magistrate 3rd District

Total Votes: 3,040 Reporting: 100% Reporting
Kyle Newman (R) 798
26%
Mike Tackett (D) 2,242
74%
Winner Winner
Return To Top

Floyd: Circuit Judge

Total Votes: 12,798 Reporting: 100% Reporting
Thomas M. Smith 6,435
50%
Winner Winner
Ashley Tackett Laferty 6,363
50%
Return To Top

Floyd: Allen City Commission

Total Votes: 128 Reporting: 100% Reporting
Elmer ''Fudd'' Parsons 26
20%
Judy Parsons 19
15%
Pauline T. Bentley 30
23%
Clyde Woods 30
23%
Jessica Woods Crumpler 23
18%
Return To Top

Floyd: Prestonsburg Mayor

Total Votes: 1,418 Reporting: 100% Reporting
Jerry Fannin 577
41%
Lloyd ''Les'' Stapleton 841
59%
Winner Winner
Return To Top

Floyd: Prestonsburg City Council

Total Votes: 7,817 Reporting: 100% Reporting
Kimber McGuire 603
8%
Michael Lafferty 489
6%
Freddie ''Munroe'' Goble 755
10%
Jack Latta 436
6%
Crystina Brown 301
4%
Roy D. Roberts 659
8%
Tim VanDine 230
3%
B. D. Nunnery 778
10%
Harry A. Adams 757
10%
Timothy Craig Cooley 637
8%
Kevin L. Woods 330
4%
David A. Gearheart 843
11%
Don Willis 743
10%
Shawn Woods 256
3%
Return To Top

Floyd: Wheelwright Mayor

Total Votes: 316 Reporting: 100% Reporting
Don ''Booty'' Hall 174
55%
Winner Winner
Andy Wayne Akers 142
45%
Return To Top

Floyd: Wheelwright City Commission

Total Votes: 960 Reporting: 100% Reporting
Lucille Tackett Gayheart 107
11%
Sam Little 137
14%
Ronnie W. Newsome 106
11%
Don E. Hall 108
11%
Bobby Wayne Akers 164
17%
Dana McCown 180
19%
Joe Stewart 158
16%
Return To Top

Harlan: Judge-Executive

Total Votes: 8,947 Reporting: 100% Reporting
Paul Caldwell (R) 3,584
40%
Dan Mosley (D) 5,363
60%
Winner Winner
Return To Top

Harlan: Harlan Mayor

Total Votes: 617 Reporting: 100% Reporting
Daniel Howard 339
55%
Winner Winner
Eric Perry 278
45%
Return To Top

Harlan: Sheriff

Total Votes: 8,925 Reporting: 100% Reporting
Jason Howard (R) 2,974
33%
Leslie E. ''Smitty'' Smith (D) 5,951
67%
Winner Winner
Return To Top

Harlan: Jailer

Total Votes: 8,665 Reporting: 100% Reporting
Daniel Howard (R) 3,124
36%
B. J. Burkhart (D) 5,541
64%
Winner Winner
Return To Top

Harlan: Magistrate 1st District

Total Votes: 2,161 Reporting: 100% Reporting
Carold Craycraft (R) 1,039
48%
Clark ''Sparky'' Middleton (D) 1,122
52%
Winner Winner
Return To Top

Harlan: Magistrate 2nd District

Total Votes: 1,846 Reporting: 100% Reporting
Denver Turner (R) 621
34%
Bill Moore (D) 1,225
66%
Winner Winner
Return To Top

Harlan: Magistrate 4th District

Total Votes: 1,625 Reporting: 100% Reporting
Hiram G. Fields (R) 453
28%
Jim Roddy (D) 1,172
72%
Winner Winner
Return To Top

Harlan: Magistrate 5th District

Total Votes: 1,896 Reporting: 100% Reporting
Dell Long (R) 895
47%
James Howard (D) 1,001
53%
Winner Winner
Return To Top

Harlan: Constable 3rd District

Total Votes: 1,293 Reporting: 100% Reporting
Matthew Edward Miles (R) 596
46%
Brandon Haynes (D) 697
54%
Winner Winner
Return To Top

Harlan: Constable 4th District

Total Votes: 1,385 Reporting: 100% Reporting
Shawn Bryant (R) 459
33%
Steven Ray (D) 926
67%
Winner Winner
Return To Top

Harlan: Board of Education 5th District

Total Votes: 1,375 Reporting: 100% Reporting
Pamela Sherman Sheffield 852
62%
Winner Winner
Jeff Wilder 523
38%
Return To Top

Harlan: Cumberland Mayor

Total Votes: 439 Reporting: 100% Reporting
Charles Raleigh 170
39%
Carolyn S. Elliott 269
61%
Winner Winner
Return To Top

Harlan: Cumberland City Council

Total Votes: 2,167 Reporting: 100% Reporting
Benard Graham Jr. 233
11%
Jerry V. Gilliam 333
15%
Leslie C. Bush 306
14%
David C. Dixon 259
12%
Yvonne Gilliam 327
15%
Ronald E. Jarvis 254
12%
Randal ''Corky'' Tackett 234
11%
Teresa Raleigh 221
10%
Return To Top

Harlan: Board of Education (Harlan Independent)

Total Votes: 1,936 Reporting: 100% Reporting
Kat Stacey 461
24%
Cynthia R. Allison 519
27%
Terry Delaney 355
18%
Will Miller 601
31%
Return To Top

Harlan: Circuit Judge

Total Votes: 8,543 Reporting: 100% Reporting
Kent Hendrickson 4,361
51%
Winner Winner
Henry S. Johnson 4,182
49%

Election Results (Locations I-L)

Select Race
Return To Top

Jackson: County Judge-Executive

Total Votes: 4,594 Reporting: 100% Reporting
Shane Gabbard (R) 2,659
58%
Winner Winner
Ronnie Vaughn (I) 1,935
42%
Return To Top

Jackson: Sheriff

Total Votes: 4,564 Reporting: 100% Reporting
Paul S. Hays (R) 3,337
73%
Winner Winner
Charley Ward (I) 1,227
27%
Return To Top

Jackson: Magistrate 2nd District

Total Votes: 2,045 Reporting: 100% Reporting
Dale Vaughn (R) 1,390
68%
Winner Winner
Leon Vickers (I) 655
32%
Return To Top

Jackson: Magistrate 3rd District

Total Votes: 938 Reporting: 100% Reporting
Garvin P. Baker (R) 785
84%
Winner Winner
Raymond W. Rose (I) 153
16%
Return To Top

Jackson: Constable 2nd District

Total Votes: 2,013 Reporting: 100% Reporting
Steve Gill (R) 1,641
82%
Winner Winner
Scottie Clark (D) 372
18%
Return To Top

Jackson: Board of Education 4th District

Total Votes: 630 Reporting: 100% Reporting
Gary Keith Seals 321
51%
Winner Winner
Glendon Lear 309
49%
Return To Top

Jackson: District Judge

Total Votes: 3,989 Reporting: 100% Reporting
Allen B. Roberts 3,068
77%
Winner Winner
Monica Rice-Smith 921
23%
Return To Top

Jackson: McKee Mayor

Total Votes: 244 Reporting: 100% Reporting
John Tompkins 142
58%
Winner Winner
Philip ''Worm'' Johnson 102
42%
Return To Top

Jackson: McKee City Council

Total Votes: 1,049 Reporting: 100% Reporting
Mary Ruth Isaacs 128
12%
Robert Gabbard 103
10%
Jannie Stubblefield 87
8%
Billy Ray Flannery 94
9%
David Stubblefield 70
7%
Cathy Howell 98
9%
Jewell Gabbard 135
13%
Winner Winner
Margaret Harfield Rader 85
8%
Regena Gabbard 67
6%
Joe McKinney 100
10%
Janice Bonno 82
8%
Return To Top

Johnson: Sheriff

Total Votes: 8,230 Reporting: 100% Reporting
William D. ''Bill'' Witten (R) 3,412
41%
Dwayne D. Price (D) 4,818
59%
Winner Winner
Return To Top

Johnson: Jailer

Total Votes: 7,735 Reporting: 100% Reporting
Doug Saylor (R) 6,289
81%
Winner Winner
Jeffery R. Hicks (D) 1,446
19%
Return To Top

Johnson: County Commissioner 1st District

Total Votes: 7,766 Reporting: 100% Reporting
Kathy Adams (R) 5,078
65%
Winner Winner
Jack Ross (D) 2,688
35%
Return To Top

Johnson: County Commissioner 2nd District

Total Votes: 7,726 Reporting: 100% Reporting
Paul ''Barber'' Daniel (R) 5,257
68%
Winner Winner
Chad K. Woody (D) 2,469
32%
Return To Top

Johnson: County Commissioner 3rd District

Total Votes: 7,695 Reporting: 100% Reporting
Darren Gamble (R) 4,705
61%
Winner Winner
Travis M. Scott (D) 2,990
39%
Return To Top

Johnson: District Judge

Total Votes: 7,505 Reporting: 100% Reporting
Paul L. Pack 3,876
52%
Winner Winner
John T. Chafin 3,629
48%
Return To Top

Johnson: Paintsville Mayor

Total Votes: 1,530 Reporting: 100% Reporting
Denise Sheets Preece 386
25%
Johnnie ''Peanut'' Lemaster 469
31%
Dana ''Dan'' Lyons 125
8%
Bob Porter 524
34%
Winner Winner
Ricky Joe Keeton 26
2%
Return To Top

Johnson: Paintsville City Council

Total Votes: 5,730 Reporting: 100% Reporting
James ''Jim'' Williams 489
9%
Shawn Thompson 708
12%
David ''Coach'' VanHoose 807
14%
James ''Tommy'' Trimble 705
12%
Bill Mike Runyon 812
14%
Sara Hopson Blair 832
15%
Winner Winner
Jim Pelphrey 610
11%
Jim Meek 767
13%
Return To Top

Judge of the Court of Appeals: 3rd District 1st Division

Total Votes: 107,901 Reporting: 78% Reporting
Michael O. Caperton 49,490
46%
Debra Hembree Lambert 58,411
54%
Return To Top

Judge of the Court of Appeals: 3rd District 2nd Division

Total Votes: 82,495 Reporting: 77% Reporting
James H. Lambert 60,556
73%
Paul F. Henderson 21,939
27%
Return To Top

Judge of the Court of Appeals: 7th District 2nd Division

Total Votes: 97,747 Reporting: 86% Reporting
W. Kent Varney 32,985
34%
Janet L. Stumbo 64,762
66%
Return To Top

Knott: Hindman Mayor

Total Votes: 282 Reporting: 100% Reporting
Tracy Lee Neice 142
50%
Winner Winner
James E. Mosley 140
50%
Return To Top

Knott: Hindman City Council

Total Votes: 1,110 Reporting: 100% Reporting
Nadine Waddell 169
15%
Larry Perkins 150
14%
Heather Hicks Hubbard 52
5%
Calvin Combs 153
14%
Charlene Short Everage 93
8%
Vicky Hays Hudson 150
14%
Robert C. ''Bob'' Young 157
14%
Christopher Ray Fitch 44
4%
Trish Hall 142
13%
Return To Top

Knox: County Judge-Executive

Total Votes: 9,973 Reporting: 100% Reporting
J. M. Hall (R) 5,665
57%
Winner Winner
Michael L. Warren (D) 4,308
43%
Return To Top

Knox: Sheriff

Total Votes: 9,678 Reporting: 100% Reporting
Mike Smith (R) 7,836
81%
Winner Winner
Kyle Campbell (D) 1,842
19%
Return To Top

Knox: Jailer

Total Votes: 9,789 Reporting: 100% Reporting
Mary S. Hammons (R) 5,676
58%
Winner Winner
Mike Baker (D) 4,113
42%
Return To Top

Knox: P.V.A.

Total Votes: 9,747 Reporting: 100% Reporting
Roger Dale Deaton (R) 3,032
31%
Bill Oxendine (D) 6,715
69%
Winner Winner
Return To Top

Knox: Magistrate 1st District

Total Votes: 2,182 Reporting: 100% Reporting
Billy Ray Smith (R) 1,058
48%
Carson Gilbert (D) 1,124
52%
Winner Winner
Return To Top

Knox: Magistrate 2nd District

Total Votes: 2,174 Reporting: 100% Reporting
Keith Abner (R) 968
45%
Stavey Roark (D) 1,206
55%
Winner Winner
Return To Top

Knox: Magistrate 4th District

Total Votes: 2,114 Reporting: 100% Reporting
Jason Lake (R) 1,081
51%
Winner Winner
John ''Dugger'' Ferguson (D) 1,033
49%
Return To Top

Knox: Constable 1st District

Total Votes: 2,304 Reporting: 100% Reporting
Jerry Wyatt Jr. (R) 1,060
46%
Larry Eagle (D) 1,244
54%
Winner Winner
Return To Top

Knox: Constable 3rd District

Total Votes: 1,499 Reporting: 100% Reporting
Tim Burton (R) 694
46%
Mike Bingham (D) 805
54%
Winner Winner
Return To Top

Knox: Constable 4th District

Total Votes: 1,879 Reporting: 100% Reporting
Jimmy Dye (R) 940
50%
Winner Winner
Gary Bays (D) 939
50%
Return To Top

Knox: Board of Education 2nd District

Total Votes: 1,224 Reporting: 100% Reporting
Sam Watts 355
29%
Kevin Smith 415
34%
Peggy Gray 454
37%
Winner Winner
Return To Top

Knox: Barbourville Mayor

Total Votes: 1,207 Reporting: 100% Reporting
Darren K. West 290
24%
Gary Williams 401
33%
David Thompson 516
43%
Winner Winner
Return To Top

Knox: Barbourville City Council

Total Votes: 4,881 Reporting: 100% Reporting
Howard Early 176
4%
WIlma Barnes 565
12%
Jon Cariba Phoenix 212
4%
Tamara Sanborn 348
7%
Lydia Nolan 170
3%
Sherman Lawson 555
11%
Mike Johnson 442
9%
Calvin Manis 516
11%
Jeremy Hicks 404
8%
Jay Hampton 363
7%
Phillip Morgan 115
2%
Tyler Dunn 212
4%
Ronnie Moore 466
10%
Lonnie ''Peanut'' Williamson 337
7%
Return To Top

Knox: Board of Education (Barbourville Independent)

Total Votes: 2,286 Reporting: 100% Reporting
Kenneth G. Cobb 420
18%
Bonita Williams 502
22%
David W. Miller 403
18%
Anita Taylor 376
16%
Edwin E. Smith 585
26%
Return To Top

Laurel: County Judge-Executive

Total Votes: 16,367 Reporting: 100% Reporting
David Westerfield (R) 12,250
75%
Winner Winner
Lawrence Kuhl (D) 4,117
25%
Return To Top

Laurel: Magistrate 2nd District

Total Votes: 2,373 Reporting: 100% Reporting
Danny Smith (R) 1,787
75%
Winner Winner
Bobby L. Owens (D) 586
25%
Return To Top

Laurel: Constable 4th District

Total Votes: 2,167 Reporting: 100% Reporting
Bobby Joe Smith (R) 1,769
82%
Winner Winner
Kenneth W. Ellington (D) 398
18%
Return To Top

Laurel: Board of Education 3rd District

Total Votes: 2,908 Reporting: 100% Reporting
Tommy Smith 1,987
68%
Winner Winner
P. J. ''Patti Jo'' Bowman 921
32%
Return To Top

Laurel: Family Court Judge

Total Votes: 14,962 Reporting: 100% Reporting
Marilyn Benge McGhee 7,191
48%
Stephen M. Jones 7,771
52%
Winner Winner
Return To Top

Laurel: London Mayor

Total Votes: 2,084 Reporting: 100% Reporting
Troy Rudder 1,130
54%
Jack Riley 954
46%
Return To Top

Laurel: London City Council

Total Votes: 8,593 Reporting: 100% Reporting
Jason P. Handy 1,010
12%
Kelly Smith Greene 1,188
14%
Bobby Joe Parman 1,121
13%
Joyce Larkey Barboa 829
10%
Nancy W. Vaughn 1,144
13%
Judd Weaver 1,211
14%
Danny Phelps 1,163
14%
Jim Hays 927
11%
Return To Top

Lawrence: County Judge-Executive

Total Votes: 5,246 Reporting: 100% Reporting
Rick May (R) 2,547
49%
John A. Osborne (D) 2,699
51%
Winner Winner
Return To Top

Lawrence: Jailer

Total Votes: 5,183 Reporting: 100% Reporting
Roger Lee Jordan (R) 2,624
51%
Jim Burchett (D) 2,559
49%
Return To Top

Lawrence: Coroner

Total Votes: 5,116 Reporting: 100% Reporting
Travis Hughes (R) 2,180
43%
Mike Wilson (D) 2,936
57%
Winner Winner
Return To Top

Lawrence: County Attorney

Total Votes: 5,165
Michael T. Hogan (R) 2,653
51%
Winner Winner
Everett ''Kenny'' Preston (D) 2,512
49%
Return To Top

Lawrence: Magistrate 1st District

Total Votes: 1,261 Reporting: 100% Reporting
Terry D. Preece (R) 430
34%
Morris Howard (D) 831
66%
Winner Winner
Return To Top

Lawrence: Magistrate 2nd District

Total Votes: 1,384 Reporting: 100% Reporting
Mark A. Hardin (R) 565
41%
John J. Lemaster (D) 819
59%
Winner Winner
Return To Top

Lawrence Magistrate: 3rd District

Total Votes: 1,060 Reporting: 100% Reporting
Earl Boggs Jr. (R) 681
64%
Winner Winner
John ''Tony'' Lester (D) 379
36%
Return To Top

Lawrence: Magistrate 4th District

Total Votes: 1,413 Reporting: 100% Reporting
Rick Blackburn (R) 890
63%
Winner Winner
Denver R. Chaffin Sr. (D) 523
37%
Return To Top

Lawrence: Constable 1st District

Total Votes: 1,203 Reporting: 100% Reporting
Larry D. Bellomy (R) 367
31%
Paul D. Wells (D) 836
69%
Winner Winner
Return To Top

Lawrence Constable: 2nd District

Total Votes: 1,199 Reporting: 100% Reporting
Jason W. Stepp (R) 661
55%
Winner Winner
William Collins (D) 538
45%
Return To Top

Lawrence: Constable 3rd District

Total Votes: 0 Reporting: 100% Reporting
Daniel Castle (R)
Dennis Marcum (D)
Return To Top

Lawrence: Board of Education 1st District

Total Votes: 890 Reporting: 100% Reporting
Maddlene P. Roberts 386
43%
John Goble 398
45%
Winner Winner
Harold Doug Vaughan 106
12%
Return To Top

Lawrence: District Judge

Total Votes: 4,217 Reporting: 100% Reporting
Paul L. Pack 2,083
49%
John T. Chaffin 2,134
51%
Winner Winner
Return To Top

Lawrence: Louisa Mayor

Total Votes: 729 Reporting: 100% Reporting
James Ferrell 39
5%
Harold E. Slone 352
48%
Winner Winner
Teddy Preston 212
29%
Casey Jones 15
2%
Raymond Dixon 111
15%
Return To Top

Lawrence: Louisa City Council

Total Votes: 2,719 Reporting: 100% Reporting
Lisa M. Schaeffer 349
13%
Ronald E. Cordle Jr. 451
17%
Mitch Castle 388
14%
Angela McGuire 482
18%
Bradley J. Stark 327
12%
Gloria Johnson 348
13%
Tom Parsons 374
14%
Return To Top

Lee: County Judge-Executive

Total Votes: 0
Steve Mays (R)
Douglas Brandenburg (D)
Chuck Caudill Jr. (I)
Return To Top

Lee: Sheriff

Total Votes: 0
Wendell ''Bug'' Childers (R)
Jacob McCoy (D)
Return To Top

Lee: Constable 1st District

Total Votes: 0
David Lutes (R)
Ewan Thompson (D)
Return To Top

Lee: County Clerk

Total Votes: 0
Kimberly A. Noe (R)
Sandy Howell Lumpkins (D)
Return To Top

Lee: Magistrate 1st District

Total Votes: 0
Tim Brandenburg (R)
Joe Burbin (D)
Return To Top

Lee: Circuit Judge

Total Votes: 0
Michael Dean
Heather Combs
Return To Top

Lee: Soil and Water Conservation District Supervisors

Total Votes: 0
Larry Tincher
L. C. ''Bub'' Reese
B. ''Eddie'' Cundiff
Orville Bennett
Return To Top

Lee: Beattyville City Council

Total Votes: 0
Tyler Phillips
Teresa Coomer Mays
Jonathan Allen
Sam Cockerham
Charlotte Hogan
Mitch Cornelius
Stephen Begley
Return To Top

Leslie: County Judge-Executive

Total Votes: 4,367 Reporting: 100% Reporting
Jimmy Sizemore (R) 2,366
54%
Winner Winner
William Lewis (I) 2,001
46%
Return To Top

Leslie: Sheriff

Total Votes: 4,301 Reporting: 100% Reporting
Delano Huff (R) 3,041
71%
Winner Winner
Philip Muncy (I) 1,260
29%
Return To Top

Leslie: Magistrate District 4

Total Votes: 1,078 Reporting: 100% Reporting
Brown Sizemore (R) 793
74%
Winner Winner
Don Wooton (I) 285
26%
Return To Top

Leslie: Hyden City Commission

Total Votes: 318 Reporting: 100% Reporting
James E. ''Bill'' Napier 62
19%
Carol L. Joseph 75
24%
Winner Winner
Randall Combs 62
19%
Linda Lewis Craft 46
14%
Mary Ethel Wooton 73
23%
Return To Top

Letcher: County Judge-Executive

Total Votes: 7,534 Reporting: 100% Reporting
Hatler Dee Kiser (R) 2,205
29%
Jim Ward (D) 5,329
71%
Winner Winner
Return To Top

Letcher: Sheriff

Total Votes: 7,528 Reporting: 100% Reporting
Roland Craft (R) 1,768
23%
Danny Webb (D) 5,760
77%
Winner Winner
Return To Top

Letcher: Magistrate 1st District

Total Votes: 1,942 Reporting: 100% Reporting
Randy Parsons (R) 592
30%
Bobby Ray Howard (D) 1,350
70%
Winner Winner
Return To Top

Letcher: Magistrate 2nd District

Total Votes: 1,342 Reporting: 100% Reporting
Terry Adams (R) 691
51%
Winner Winner
Kenneth R. Anderson (D) 651
49%
Return To Top

Letcher: Magistrate 3rd District

Total Votes: 1,586 Reporting: 100% Reporting
Dallas Greg Adams (R) 485
31%
Woody Holbrook (D) 1,101
69%
Winner Winner
Return To Top

Letcher: Constable 1st District

Total Votes: 1,805 Reporting: 100% Reporting
Jerry G. Collins (R) 619
34%
Chris Caudill (D) 1,186
66%
Winner Winner
Return To Top

Letcher: Fleming-Neon Mayor

Total Votes: 227 Reporting: 100% Reporting
Susan B. Polis 118
52%
Winner Winner
Joe Brown 21
9%
Gwen Johnson 88
39%
Return To Top

Letcher: Jenkins Mayor

Total Votes: 750 Reporting: 100% Reporting
Todd DePriest 217
29%
Winner Winner
Terry Braddock 32
4%
Joe DePriest 157
21%
Stevie Joe Litts 89
12%
John Wyatt 48
6%
G. C. Kincer Jr. 207
28%
Return To Top

Letcher: Board of Education (Jenkins Independent)

Total Votes: 2,293 Reporting: 100% Reporting
Sarah Tackett Brown 574
25%
Winner Winner
Eileen Sanders 467
20%
Brenda DePriest 495
22%
Rodney Rose 449
20%
Durward E. Narramore Jr. 308
13%
Return To Top

Letcher: Whitesburg Mayor

Total Votes: 726 Reporting: 100% Reporting
James Wiley Craft 384
53%
Winner Winner
David A. Narramore 234
32%
Jason ''Mr.G'' Griffith 108
15%
Return To Top

Letcher: Whitesburg City Council

Total Votes: 3,028 Reporting: 100% Reporting
Eddie Bentley 228
8%
Sheila Page Shortt 285
9%
Mike Enfusse 143
5%
James W. ''Jimmy'' Bates 314
10%
Cody Sexton 174
6%
Robin Bowen Watko 266
9%
Earlene Williams 413
14%
Derek Barto 358
12%
John Cunniff 236
8%
Larry Delane Everidge 356
12%
Tom Sexton 255
8%

Election Results (Locations M-P)

Select Race
Return To Top

Magoffin: County Judge-Executive

Total Votes: 6,534 Reporting: 100% Reporting
John Montgomery (R) 3,253
50%
Charles ''Doc'' Hardin (D) 3,281
50%
Winner Winner
Return To Top

Magoffin: Sheriff

Total Votes: 6,454 Reporting: 100% Report
Carson Montgomery (R) 3,286
51%
Winner Winner
Tim Watkins (D) 3,168
49%
Return To Top

Magoffin: Jailer

Total Votes: 6,465
Greg Minix (R) 2,085
32%
Bryan Montgomery (D) 4,380
68%
Winner Winner
Return To Top

Magoffin: Coroner

Total Votes: 6,334 Reporting: 100% Reporting
Paul L. Burchell (R) 2,550
40%
Mark Jenkins (D) 3,784
60%
Winner Winner
Return To Top

Magoffin: P.V.A.

Total Votes: 6,311 Reporting: 100% Reporting
Brad Patrick (R) 2,072
33%
Jerry Swiney (D) 4,239
67%
Winner Winner
Return To Top

Magoffin: County Clerk

Total Votes: 6,527 Reporting: 100% Reporting
Josie Wireman Bailey (R) 2,911
45%
Renee Arnett-Shepherd (D) 3,616
55%
Winner Winner
Return To Top

Magoffin: Magistrate 1st District

Total Votes: 2,658 Reporting: 100% Reporting
Brandon ''Chicken Wing'' Minix (R) 1,173
44%
Gary ''Rooster'' Risner (D) 1,485
56%
Winner Winner
Return To Top

Magoffin: Magistrate 2nd District

Total Votes: 2,047 Reporting: 100% Reporting
Johnny Bentley (R) 977
48%
Pernell ''Buck''Lemaster (D) 1,070
52%
Winner Winner
Return To Top

Magoffin: Magistrate 3rd District

Total Votes: 2,136 Reporting: 100% Reporting
Ronnie Lovely (R) 709
33%
Matthew Chalmer Wireman (D) 1,297
61%
Winner Winner
Adam Fletcher (I) 130
6%
Return To Top

Magoffin: Constable 1st District

Total Votes: 2,195 Reporting: 100% Reporting
James E. Rudd (R) 1,114
51%
Winner Winner
Hanson Rowe (D) 1,081
49%
Return To Top

Magoffin: Constable 2nd District

Total Votes: 1,991 Reporting: 100% Reporting
Wade Collinsworth (R) 774
39%
Fonzie Howard (D) 1,217
61%
Winner Winner
Return To Top

Magoffin: Constable 3rd District

Total Votes: 1,880 Reporting: 100% Reporting
Courtney Lee Risner (R) 398
21%
Joe Bailey (D) 1,482
79%
Winner Winner
Return To Top

Magoffin: Soil and Water Conservation District Supervisors

Total Votes: 10,783 Reporting: 100% Reporting
Calvin Johnson 2,601
24%
Winner Winner
Avavan Arnett Deaton 2,175
20%
Donald Gardner 1,627
15%
Dallas Patrick 2,563
24%
Dwayne Skaggs 1,817
17%
Return To Top

Magoffin: Salyersville Mayor

Total Votes: 871 Reporting: 100% Reporting
Jeff Ross 122
14%
Stanley Howard 337
39%
James Pete Shepherd 389
45%
Winner Winner
Gary Simpkins Jr. 23
3%
Return To Top

Magoffin: Salyersville City Council

Total Votes: 3,292 Reporting: 100% Reporting
Jeffery D. Bailey 422
13%
Joshua R. Puckett 310
9%
Kenneth ''Poor Boy'' Williams 342
10%
Mary Maloyal Borders 244
7%
Mary Rowe 180
5%
Mary Ann Ward 464
14%
Tom Frazier 500
15%
Tex Holbrook 471
14%
Tommy Bailey 359
11%
Return To Top

Martin: County Judge-Executive

Total Votes: 4,049 Reporting: 100% Reporting
Tom Stacy (R) 1,766
44%
Kelly Callaham (D) 2,283
56%
Winner Winner
Return To Top

Martin: Sheriff

Total Votes: 4,205 Reporting: 100% Reporting
John ''Hermanator'' Kirk (R) 2,203
52%
Winner Winner
Lee Gauze (D) 2,002
48%
Return To Top

Martin: Jailer

Total Votes: 4,113 Reporting: 100% Reporting
Clyde Adams (R) 1,742
42%
Boone J. Mahon (D) 2,371
58%
Winner Winner
Return To Top

Martin: Coroner

Total Votes: 4,044 Reporting: 100% Reporting
John Dye (R) 2,513
62%
Winner Winner
Rex Endicott (D) 1,531
38%
Return To Top

Martin: County Clerk

Total Votes: 4,060 Reporting: 100% Reporting
Susie Skyles (R) 3,072
76%
Winner Winner
Jeanetta Morrison Goble (D) 988
24%
Return To Top

Martin: Magistrate 3rd District

Total Votes: 1,020 Reporting: 100% Reporting
Darrell Mills (R) 665
65%
Gretta Ward (D) 355
35%
Return To Top

Martin: Magistrate 5th District

Total Votes: 629 Reporting: 100% Reporting
Victor Slone (R) 461
73%
Winner Winner
William ''Bill'' Murphy (D) 168
27%
Return To Top

Martin: Constable 2nd District

Total Votes: 809 Reporting: 100% Reporting
Kenneth Mark Goble (R) 563
70%
Winner Winner
Rodney Stepp (D) 246
30%
Return To Top

Martin: Inez City Commission

Total Votes: 447 Reporting: 100% Reporting
Terry L. Dalton 98
22%
Floyd David Jude 67
15%
Tim Preece 101
23%
Danny Sparks 81
18%
Dennis Hall 100
22%
Return To Top

Martin: Warfield City Commission

Total Votes: 335 Reporting: 100% Reporting
James Dials II 76
23%
Crystal Bell 60
18%
Clyde Speer Jr. 30
9%
Linda G. Crum 52
16%
Zana G. Speer 63
19%
David Bell 54
16%
Return To Top

McCreary: County Judge-Executive

Total Votes: 3,926 Reporting: 100% Reporting
Douglas Stephens (R) 2,441
62%
Winner Winner
Jimmy Waters (D) 1,485
38%
Return To Top

McCreary: Sheriff

Total Votes: 5,037
Gus H. Skinner (R) 2,297
46%
Randy Waters (D) 2,740
54%
Winner Winner
Return To Top

McCreary: P.V.A.

Total Votes: 4,966 Reporting: 100% Reporting
Bruce W. Lominac (R) 2,929
59%
Winner Winner
Joni S. Carson (D) 296
6%
Julia Florence King (I) 1,741
35%
Return To Top

McCreary: Magistrate 1st District

Total Votes: 1,271 Reporting: 100% Reporting
Leroy ''O.L.'' Perry (R) 971
76%
Winner Winner
Pat Coffey (D) 300
24%
Return To Top

McCreary: Magistrate 2nd District

Total Votes: 1,258 Reporting: 100% Reporting
Roger Phillips (R) 843
67%
Winner Winner
Jonathan Coffey (D) 415
33%
Return To Top

McCreary: Magistrate 3rd District

Total Votes: 1,253 Reporting: 100% Reporting
Jason Mann (R) 706
56%
Winner Winner
David Murphy (D) 547
44%
Return To Top

McCreary: Magistrate 4th District

Total Votes: 1,194 Reporting: 100% Reporting
Duston Baird (R) 729
61%
Winner Winner
Frankie Ball (D) 465
39%
Return To Top

McCreary: Constable 1st District

Total Votes: 908 Reporting: 100% Reporting
Dustin Ridner (R) 704
78%
Winner Winner
Bill Hayes (D) 204
22%
Return To Top

McCreary: Constable 2nd District

Total Votes: 1,251 Reporting: 100% Reporting
Freddie Clark (R) 962
77%
Winner Winner
Joshua Strunk (D) 289
23%
Return To Top

McCreary: Constable 3rd District

Total Votes: 1,254 Reporting: 100% Reporting
Donald Daugherty (R) 763
61%
Winner Winner
Tim Dixon (D) 491
39%
Return To Top

McCreary: Constable 4th District

Total Votes: 1,188 Reporting: 100% Reporting
David Kilby (R) 855
72%
Winner Winner
Lewis Ball (D) 333
28%
Return To Top

McCreary: Board of Education 4th District

Total Votes: 570 Reporting: 100% Reporting
Larry D. Davis 214
38%
Rhonda ''Meadows'' Armijo 356
62%
Winner Winner
Return To Top

McCreary: Soil and Water Conservation District Supervisors

Total Votes: 6,931 Reporting: 100% Reporting
David L. Jones 1,690
24%
Todd Martin 1,851
27%
Vernon L. Gilreath 1,840
27%
Earl D. Kidd 1,550
22%
Return To Top

McCreary: Stearns Wet/Dry Vote

Total Votes: 419 Reporting: 100% Reporting
Yes 222
53%
Winner Winner
No 197
47%
Return To Top

Morgan: County Judge-Executive

Total Votes: 4,204 Reporting: 100% Reporting
Timothy Conley (R) 1,087
26%
Stanley Franklin (D) 3,117
74%
Winner Winner
Return To Top

Morgan: Sheriff

Total Votes: 4,277 Reporting: 100% Reporting
John D. Crouch (R) 1,826
43%
Anthony Gullett (D) 2,451
57%
Winner Winner
Return To Top

Morgan: Magistrate 5th District

Total Votes: 0
Timothy Boatright (R)
Anthony Lykins (D)
Return To Top

Morgan: District Judge

Total Votes: 3,323 Reporting: 99% Reporting
John Preston Thompson 984
30%
Rupert Wilhoit 2,339
70%
Return To Top

Morgan: West Liberty Mayor

Total Votes: 0
Mark Walter
Randy Risner
Return To Top

Morgan: West Liberty City Council

Total Votes: 0
John A. May
Phyllis H. Keeton
Carter Bolin
Norman Rowe
Dwayne Nickell
Russell Lindon
Tristan Daniel
Tony Smith
Belinda Marshall Jordan
Return To Top

Owsley: County Judge-Executive

Total Votes: 2,163 Reporting: 100% Reporting
Ronnie DeBord (R) 909
42%
Cale Turner (D) 1,254
58%
Winner Winner
Return To Top

Owsley: Sheriff

Total Votes: 2,210
Tim Chandler (R) 1,002
45%
Kelly Shouse (D) 1,208
55%
Winner Winner
Return To Top

Owsley: County Clerk

Total Votes: 2,184 Reporting: 100% Report
Shanna Oliver (R) 1,635
75%
Winner Winner
Patsy Shouse (D) 549
25%
Return To Top

Owsley: P.V.A.

Total Votes: 2,111 Reporting: 100% Reporting
Mike Reynolds (R) 1,000
47%
Sandy Callahan King (D) 1,111
53%
Winner Winner
Return To Top

Owsley: Magistrate 2nd District

Total Votes: 892 Reporting: 100% Reporting
Mike Thomas (R) 489
55%
Winner Winner
Dennis ''Coon'' Campbell (D) 403
45%
Return To Top

Owsley: Board of Education 1st District

Total Votes: 516 Reporting: 100% Reporting
Sylvia Havicus 298
58%
Winner Winner
Brenda Gibson 218
42%
Return To Top

Owsley: Board of Education 3rd District

Total Votes: 278 Reporting: 100% Reporting
Teresa Barrett 91
33%
Gary ''Cap'' Deaton 187
67%
Winner Winner
Return To Top

Owsley: Circuit Judge

Total Votes: 1,808 Reporting: 100% Reporting
Michael Dean 1,405
78%
Winner Winner
Heather Combs 403
22%
Return To Top

Perry: County Judge-Executive

Total Votes: 9,539 Reporting: 100% Reporting
Eddie N. Campbell (R) 2,770
29%
Scott Alexander (D) 6,769
71%
Winner Winner
Return To Top

Perry: Jailer

Total Votes: 9,555 Reporting: 100% Reporting
Wayne Napier (R) 3,946
41%
Dexter Howard (D) 3,983
42%
Winner Winner
Carlson C. Lewis (I) 1,626
17%
Return To Top

Perry: County Clerk

Total Votes: 9,548 Reporting: 100% Reporting
Kirsten Engle (R) 3,959
41%
Haven King (D) 5,589
59%
Winner Winner
Return To Top

Perry: P.V.A.

Total Votes: 9,351 Reporting: 100% Reporting
David Sandlin (R) 3,971
42%
John Frank Gross (D) 5,380
58%
Winner Winner
Return To Top

Perry: Magistrate 1st District

Total Votes: 3,500 Reporting: 100% Reporting
Frank Hurley (R) 1,475
42%
Keith Miller (D) 2,025
58%
Winner Winner
Return To Top

Perry: Magistrate 3rd District

Total Votes: 2,933 Reporting: 100% Reporting
Howard Young Jr. (R) 635
22%
Kenny Cole (D) 2,298
78%
Winner Winner
Return To Top

Perry: Constable 1st District

Total Votes: 3,223 Reporting: 100% Reporting
Harold Dixon (R) 1,240
38%
Ben Stidham (D) 1,983
62%
Winner Winner
Return To Top

Perry: Constable 3rd District

Total Votes: 2,799 Reporting: 100% Reporting
Dwight Wooton (R) 851
30%
Clayton Church (D) 1,948
70%
Winner Winner
Return To Top

Perry: Board of Education 1st District

Total Votes: 1,532 Reporting: 100% Reporting
Robin S. Gabbard 811
53%
Winner Winner
Eric T. Pratt 721
47%
Return To Top

Perry: Circuit Judge

Total Votes: 9,298 Reporting: 100% Reporting
Alison C. Wells 4,925
53%
Winner Winner
Scott Blair 4,373
47%
Return To Top

Perry: Hazard Mayor

Total Votes: 1,588 Reporting: 100% Reporting
Aster ''Cat'' Sizemore 387
24%
Jimmy Ray Lindon 1,201
76%
Winner Winner
Return To Top

Perry: Hazard City Commission

Total Votes: 5,040 Reporting: 100% Reporting
Ricky Steele 950
19%
Winner Winner
John M. Quillen 937
19%
J ''Fitz'' Gilbert Jr. 710
14%
Janie Combs Hackney 458
9%
Ronnie Joe Bryant 858
17%
Nan H. Gorman 399
8%
Susan Martin Brotherton 728
14%
Return To Top

Perry: Board of Education (Hazard Independent)

Total Votes: 2,096 Reporting: 100% Reporting
Dennis R. Smith 728
35%
Colin ''Cokie'' Cox 798
38%
Steven L. Jones 570
27%
Return To Top

Perry: Board of Education (Hazard Independent) (Unexpired Term)

Total Votes: 1,204 Reporting: 100% Reporting
John Foy Hoppe 277
23%
Max B. Mitchell 927
77%
Winner Winner
Return To Top

Pike: Jailer

Total Votes: 17,684 Reporting: 100% Reporting
Ronald D. Scott (R) 7,664
43%
Jerry ''Freddie'' Lewis (D) 10,020
57%
Winner Winner
Return To Top

Pike: County Clerk

Total Votes: 18,533 Reporting: 100% Reporting
Charles F. Compton (R) 4,574
25%
Rhonda Taylor (D) 8,222
44%
Winner Winner
Lawrence ''Larry'' Webster (I) 5,737
31%
Return To Top

Pike: Magistrate 4th District

Total Votes: 3,458 Reporting: 100% Reporting
Kenneth Robinson (R) 2,021
58%
Winner Winner
James C. Ratliff (D) 1,437
42%
Return To Top

Pike: Magistrate 5th District

Total Votes: 2,985 Reporting: 100% Reporting
Jennifer L. Taylor (R) 1,001
34%
Lloyd Hilman Dotson Jr. (D) 1,984
66%
Winner Winner
Return To Top

Pike: Constable 2nd District

Total Votes: 2,660 Reporting: 100% Reporting
Alvin D. Newsome (R) 1,530
58%
Winner Winner
James R. ''J.R.'' Damron (D) 1,130
42%
Return To Top

Pike: Constable 4th District

Total Votes: 3,191 Reporting: 100% Reporting
Clinard Adkins (R) 1,825
57%
Winner Winner
Robert Thacker (D) 1,366
43%
Return To Top

Pike: Board of Education 1st District

Total Votes: 3,254 Reporting: 100% Reporting
Ireland ''Heavy'' Blankenship 1,791
55%
Winner Winner
Virgil Osborne 1,463
45%
Return To Top

Pike: Board of Education 4th District

Total Votes: 2,966 Reporting: 100% Reporting
Vicki Hatfield 1,029
35%
Nee Jackson 1,267
43%
Winner Winner
Tim Reed II 670
23%
Return To Top

Pike: Coal Run Mayor

Total Votes: 533 Reporting: 100% Reporting
Andrew H. Scott 284
53%
Winner Winner
Scott Mullins 249
47%
Return To Top

Pike: Coal Run City Commission

Total Votes: 1,592 Reporting: 100% Reporting
Gregory M. Blankenship 181
11%
Freddie Hall 166
10%
Mike Steele 296
19%
Corey Canada 59
4%
Joseph ''Cleve'' Bailey 77
5%
BeverlyJo Justice Osborne 262
16%
Gerald Robinson 67
4%
Merlin Sesco Jr. 185
12%
Sherry Ratliff May 203
13%
Bart C. Davis 96
6%
Return To Top

Pike: Elkhorn City Mayor

Total Votes: 417 Reporting: 100% Reporting
Billy R. ''Billtick'' Powell 103
25%
James Allen-Polley 31
7%
Michael ''Mike'' Taylor 283
68%
Winner Winner
Return To Top

Pike: City Council Elkhorn City

Total Votes: 2,228 Reporting: 100% Reporting
Lois E. Cantrell 243
11%
Michael R. Stacy 208
9%
Roger Copley 251
11%
Roxanne M. Blankenship 254
11%
B. G. ''Butch'' Cure 141
6%
Elmer ''Dedee'' Kendrick II 201
9%
Jeff Bailiff 258
12%
Robert L. Lester 332
15%
Stevie M. Overstreet 156
7%
Danny W. Matney 184
8%
Return To Top

Pike: Pikeville Mayor

Total Votes: 1,969 Reporting: 100% Reporting
James A. ''Jimmy'' Carter 1,271
65%
Winner Winner
T. J. Litafik 698
35%
Return To Top

Pike: Pikeville City Commission

Total Votes: 6,018 Reporting: 100% Reporting
Barry Chaney 1,214
20%
Joshua R. Huffman 952
16%
Jerry Keith Coleman 1,114
19%
Richard Allen Ray 662
11%
Frank D. Justice II 1,111
18%
Gene Davis 965
16%
Return To Top

Pulaski: County Judge-Executive

Total Votes: 21,515 Reporting: 100% Reporting
Steve Kelley (R) 11,221
52%
Winner Winner
Rodney W. Casada (D) 10,012
47%
Charles Alan Carrender (I) 282
1%
Return To Top

Pulaski: Magistrate 1st District

Total Votes: 4,373 Reporting: 100% Reporting
Jason Turpen (R) 3,282
75%
Winner Winner
Ronda Engle Boyd (I) 1,091
25%
Return To Top

Pulaski: Magistrate 2nd District

Total Votes: 3,700 Reporting: 100% Reporting
Mike L. Wilson (R) 2,835
77%
Winner Winner
Michael Brent Redmond (D) 865
23%
Return To Top

Pulaski: Magistrate 3rd District

Total Votes: 4,652
Jimmy Wheeldon (R) 3,568
77%
Winner Winner
Deanna Wahlman (D) 1,084
23%
Return To Top

Pulaski: Magistrate 5th District

Total Votes: 3,763 Reporting: 100% Reporting
Mike Strunk (R) 2,778
74%
Winner Winner
Thomas ''Bud'' Stevens III (D) 985
26%
Return To Top

Pulaski: Board of Education 3rd District

Total Votes: 2,738 Reporting: 100% Reporting
Dana Whitis 1,951
71%
Winner Winner
William Martin Todd 787
29%
Return To Top

Pulaski: Family Court Judge

Total Votes: 0
Marcus L. Vanover
Winner Winner
Bruce Wayne Singleton
Return To Top

Pulaski: Burnside Mayor

Total Votes: 265
Richard M. Sadler 122
46%
Ronald E. Jones 143
54%
Winner Winner
Return To Top

Pulaski: Burnside City Council

Total Votes: 1,010
Susi Brooks Lawson 179
18%
Lula Jean Thompson-Burton 185
18%
Randy Berry 92
9%
Jeffrey M. Bundy 86
9%
Dwayne Sellers 151
15%
Bill Leslie 115
11%
Joyce M. Gregory 104
10%
Terry Vanover 98
10%
Return To Top

Pulaski: Eubank Mayor

Total Votes: 80
Frey Todd 45
56%
Winner Winner
Michael Walls 35
44%
Return To Top

Pulaski: Ferguson Mayor

Total Votes: 290
Allen R. Dobbs 174
60%
Winner Winner
Linda Strunk Hughes 116
40%
Return To Top

Pulaski: Somerset Mayor

Total Votes: 0
Eddie Girdler
Winner Winner
Alan Keck
Return To Top

Pulaski: Somerset City Council - Ward 1

Total Votes: 0
David C. Burdine
Winner Winner
M. Allan Coomer
Return To Top

Pulaski: Somerset City Council - Ward 2

Total Votes: 0
Linda Stringer
Winner Winner
Brian Dalton
Return To Top

Pulaski: Somerset City Council - Ward 4

Total Votes: 0
James C. ''Jimmy' Eastham
Winner Winner
Betty Barnes Cook
Return To Top

Pulaski: Somerset City Council - Ward 6

Total Votes: 824
Charles Mike New
0%
Winner Winner
Joseph Brodus Brinegar 824
100%
Return To Top

Pulaski: Somerset City Council - Ward 10

Total Votes: 0
Pat Bourne
Winner Winner
Tim Rutherford
Return To Top

Pulaski: Board of Education (Somerset Independent)

Total Votes: 0
Mike W. Hail
Elaine A. WIlson
Scott Gulock
Sharon A. ''Sherry'' Brown

Election Results (Locations Q-Z)

Select Race
Return To Top

Rockcastle: Jailer

Total Votes: 4,890 Reporting: 100% Reporting
Carlos McClure (R) 3,589
73%
Winner Winner
Rick Brummett (D) 1,301
27%
Return To Top

Rockcastle: Family Court Judge

Total Votes: 3,419 Reporting: 100% Reporting
Marcus L. Vanover 2,386
70%
Winner Winner
Bruce Wayne Singleton 1,033
30%
Return To Top

Rockcastle: Mt. Vernon Mayor

Total Votes: 802 Reporting: 100% Reporting
Mike Bryant 399
50%
Winner Winner
Harry Potter 139
17%
Clarice R. Kirby 264
33%
Return To Top

Rockcastle: Mt. Vernon City Council

Total Votes: 2,841 Reporting: 100% Reporting
Jamie Anderkin Bryant 504
18%
Sharon Saylor 445
16%
Wayne Bullock 390
14%
Clifford Mullins 434
15%
Jackie Weaver 365
13%
Adam C. Wales 359
13%
Shelley Raines Lewis 344
12%
Return To Top

Rowan: County Judge-Executive

Total Votes: 7,320 Reporting: 100% Reporting
Richard White (R) 3,437
47%
Walter ''Doc'' Blevins (D) 3,883
53%
Winner Winner
Return To Top

Rowan: Sheriff

Total Votes: 7,437 Reporting: 100% Reporting
Donnie Hall (R) 3,560
48%
Matt Sparks (D) 3,726
50%
Winner Winner
Edward W. Owens (I) 151
2%
Return To Top

Rowan: Jailer

Total Votes: 7,278 Reporting: 100% Reporting
Wes Coldiron (R) 4,207
58%
Winner Winner
David A. Fultz (D) 3,071
42%
Return To Top

Rowan: County Clerk

Total Votes: 7,353 Reporting: 100% Reporting
John C. Cox (R) 3,444
47%
Kim Davis (D) 3,909
53%
Winner Winner
Return To Top

Rowan: Magistrate 2nd District

Total Votes: 2,289 Reporting: 100% Reporting
Jerry Flannery (R) 1,025
45%
Darrell Glover (D) 1,264
55%
Winner Winner
Return To Top

Rowan: Magistrate 3rd District

Total Votes: 1,666 Reporting: 100% Reporting
Dennis N. Perry (R) 664
40%
Charlie Winkleman (D) 1,002
60%
Winner Winner
Return To Top

Rowan: Magistrate 4th District

Total Votes: 1,509 Reporting: 100% Reporting
Robert L. Keller Jr. (R) 677
45%
Stanley E. Messer (D) 832
55%
Winner Winner
Return To Top

Rowan: Lakeview Heights Mayor

Total Votes: 147 Reporting: 100% Reporting
David Bolt 110
75%
Winner Winner
Kimberly A. Bandura 37
25%
Return To Top

Rowan: Lakeview Heights City Commission

Total Votes: 471 Reporting: 100% Reporting
Patrick Samual Mason 108
23%
Robert G. Camuel 107
23%
Mary Magrane 94
20%
Rachel S. Webb 72
15%
Eddie D. Sorrell 90
19%
Return To Top

Rowan: Morehead Mayor

Total Votes: 1,300 Reporting: 100% Reporting
Jim Tom Trent 659
51%
Winner Winner
David C. Perkins 641
49%
Return To Top

Wayne: County Judge-Executive

Total Votes: 7,032 Reporting: 100% Reporting
Michael Anderson (R) 4,185
60%
Winner Winner
Greg Rankin (D) 2,847
40%
Return To Top

Wayne: Sheriff

Total Votes: 7,035 Reporting: 100% Reporting
Timothy B. Catron (R) 3,999
57%
Winner Winner
Charles L. Boston (D) 3,036
43%
Return To Top

Wayne: Jailer

Total Votes: 6,930 Reporting: 100% Reporting
Ray C. Upchurch (R) 3,417
49%
Harvey Shearer (D) 3,513
51%
Winner Winner
Return To Top

Wayne: County Attorney

Total Votes: 6,796 Reporting: 100% Reporting
Thomas G. Simmons (R) 3,964
58%
Winner Winner
Lee Whittenburg (D) 2,832
42%
Return To Top

Wayne: Family Court Judge

Total Votes: 5,699 Reporting: 100% Reporting
Jennifer Upchurch Edwards 3,680
65%
Winner Winner
Matthew B. DeHart 2,019
35%
Return To Top

Wayne: Magistrate 1st District

Total Votes: 1,144 Reporting: 100% Reporting
Ronnie K. Turner (R) 1,144
100%
Winner Winner
Roy M. Welch (D)
0%
Return To Top

Wayne: Magistrate 2nd District

Total Votes: 1,815 Reporting: 100% Reporting
Donald R. Thompson (R) 814
45%
Jeffrey D. Dishman (D) 1,001
55%
Winner Winner
Return To Top

Wayne: Magistrate 4th District

Total Votes: 1,930 Reporting: 100% Reporting
Troy G. Neal (R) 1,325
69%
Winner Winner
Jeff Corder (D) 605
31%
Return To Top

Wayne: Constable 1st District

Total Votes: 1,316 Reporting: 100% Reporting
Robert Riddle (R) 750
57%
Winner Winner
Tony G. Gregory Jr. (D) 566
43%
Return To Top

Wayne: Board of Education 3rd District

Total Votes: 1,224 Reporting: 100% Reporting
Nancy Duncan 567
46%
Winner Winner
Jarrod D. Criswell 371
30%
Charles Day 286
23%
Return To Top

Wayne: Board of Education 4th District

Total Votes: 1,064 Reporting: 100% Reporting
Joe David Hancock 523
49%
Whitney E. Smith 541
51%
Winner Winner
Return To Top

Wayne: Monticello Mayor

Total Votes: 1,667 Reporting: 100% Reporting
Ronnie G. Sexton 686
41%
Jeffrey E. Edwards 885
53%
Winner Winner
Wm. Howard Ball 96
6%
Return To Top

Whitley: Magistrate 3rd District

Total Votes: 2,146 Reporting: 100% Reporting
Michael Jarboe (R) 1,288
60%
Winner Winner
Johnny Lawson (D) 858
40%
Return To Top

Whitley: Board of Education (Williamsburg Independent)

Total Votes: 2,584 Reporting: 100% Reporting
Kim WIlliams 726
28%
Roger Faulkner 551
21%
Ed McGrath 526
20%
John Jeffries 781
30%
Return To Top

Wolfe: Soil and Water Conservation District Supervisors

Total Votes: 0
James R. ''Jim'' Lacey
Vernson Carson
Brandon Rose
Joseph Avery Landsaw
Return To Top

Wolfe: Family Court Judge

Total Votes: 0
Eddie Rose
Cyrus C. Tapley
Return To Top

Wolfe: Campton City Commission

Total Votes: 0
Jason Graham
Kathi May
Finley ''Willie'' Campbell
Charles Riley Caldwell
Joann Harris

More Election Results

Select Race:
Return To Top

State House District 2

Reporting: 100%
Richard Heath (GOP)9,181
59%
WinnerWinner
Jesse Wright (Dem)6,258
41%
Return To Top

State House District 3

Reporting: 100%
Gerald Watkins (Dem)7,153
54%
WinnerWinner
Randy Bridges (GOP)6,188
46%
Return To Top

State House District 4

Reporting: 100%
Lynn Bechler (GOP)8,328
55%
WinnerWinner
Jarrod Jackson (Dem)6,748
45%
Return To Top

State House District 6

Reporting: 100%
Will Coursey (Dem)10,041
56%
WinnerWinner
Keith Travis (GOP)7,745
44%
Return To Top

State House District 7

Reporting: 100%
Suzanne Miles (GOP)8,343
54%
WinnerWinner
John Warren (Dem)7,241
46%
Return To Top

State House District 10

Reporting: 100%
Dean Schamore (Dem)8,099
54%
WinnerWinner
Alan Claypool (GOP)7,002
46%
Return To Top

State House District 11

Reporting: 100%
David Watkins (Dem)8,435
63%
WinnerWinner
Paul DeSpain (GOP)4,856
37%
Return To Top

State House District 12

Reporting: 100%
Jim Gooch (Dem)9,465
60%
WinnerWinner
Dianne Mackey (GOP)6,320
40%
Return To Top

State House District 13

Reporting: 100%
Jim Glenn (Dem)6,253
52%
WinnerWinner
Alan Braden (GOP)5,708
48%
Return To Top

State House District 14

Reporting: 100%
Tommy Thompson (Dem)10,202
62%
WinnerWinner
Marian Turley (GOP)6,315
38%
Return To Top

State House District 16

Reporting: 100%
Martha King (Dem)6,804
59%
WinnerWinner
Jason Petrie (Ind)4,632
41%
Return To Top

State House District 19

Reporting: 100%
Michael Meredith (GOP)8,165
62%
WinnerWinner
John Smith (Dem)4,914
38%
Return To Top

State House District 20

Reporting: 100%
Jody Richards (Dem)6,237
63%
WinnerWinner
Jenean Hampton (GOP)3,610
37%
Return To Top

State House District 21

Reporting: 100%
Bart Rowland (GOP)8,613
57%
WinnerWinner
Joe Choate (Dem)6,391
43%
Return To Top

State House District 23

Reporting: 100%
Johnny Bell (Dem)7,504
54%
WinnerWinner
Jeff Jobe (GOP)6,310
46%
Return To Top

State House District 24

Reporting: 100%
Terry Mills (Dem)8,254
55%
WinnerWinner
Alex LaRue (GOP)6,860
45%
Return To Top

State House District 25

Reporting: 100%
Jim DuPlessis (GOP)7,058
51%
WinnerWinner
Jimmie Lee (Dem)6,810
49%
Return To Top

State House District 26

Reporting: 100%
Russell Webber (GOP)6,941
58%
WinnerWinner
Scott Wantland (Dem)4,972
42%
Return To Top

State House District 27

Reporting: 100%
Jeff Greer (Dem)7,036
57%
WinnerWinner
Rachelle Frazier (GOP)5,346
43%
Return To Top

State House District 29

Reporting: 100%
Kevin Bratcher (GOP)8,892
52%
WinnerWinner
Dave Stengel (Dem)8,050
48%
Return To Top

State House District 31

Reporting: 100%
Steve Riggs (Dem)9,315
61%
WinnerWinner
Nicholas Simon (GOP)6,037
39%
Return To Top

State House District 32

Reporting: 100%
Phil Moffett (GOP)9,078
53%
WinnerWinner
Ashley Miller (Dem)7,939
47%
Return To Top

State House District 34

Reporting: 100%
Mary Lou Marzian (Dem)13,830
69%
WinnerWinner
Michael McNair (GOP)6,160
31%
Return To Top

State House District 35

Reporting: 100%
Jim Wayne (Dem)7,781
58%
WinnerWinner
Carl Nett (GOP)5,566
42%
Return To Top

State House District 36

Reporting: 100%
Jerry Miller (GOP)13,162
69%
WinnerWinner
Debbie Barber (Dem)5,975
31%
Return To Top

State House District 37

Reporting: 0%
Jeffery Donohue (Dem)0
0%
WinnerWinner
Mark Wilson (GOP)0
0%
Return To Top

State House District 39

Reporting: 100%
Russ Meyer (Dem)7,836
56%
WinnerWinner
Jonah Mitchell (GOP)6,246
44%
Return To Top

State House District 40

Reporting: 100%
Dennis Horlander (Dem)7,427
73%
WinnerWinner
Ronald Seiter (GOP)2,679
27%
Return To Top

State House District 42

Reporting: 100%
Reginald Meeks (Dem)11,296
88%
WinnerWinner
James Howland (GOP)1,558
12%
Return To Top

State House District 43

Reporting: 100%
Darryl Owens (Dem)9,864
75%
WinnerWinner
Corley Everett (GOP)3,367
25%
Shanice Hamilton (Ind)0
0%
Return To Top

State House District 46

Reporting: 100%
Larry Clark (Dem)8,288
65%
WinnerWinner
David Rainey (GOP)4,454
35%
Return To Top

State House District 48

Reporting: 100%
Bob DeWeese (GOP)11,371
57%
WinnerWinner
Gretchen Hunt (Dem)8,562
43%
Return To Top

State House District 49

Reporting: 100%
Linda Belcher (Dem)6,675
53%
WinnerWinner
Mike Nemes (GOP)5,938
47%
Return To Top

State House District 50

Reporting: 100%
David Floyd (GOP)7,933
53%
WinnerWinner
Audrey Haydon (Dem)6,947
47%
Return To Top

State House District 53

Reporting: 100%
James Tipton (GOP)9,836
57%
WinnerWinner
Kent Stevens (Dem)7,291
43%
Return To Top

State House District 55

Reporting: 100%
Kim King (GOP)11,110
65%
WinnerWinner
Jacqueline Coleman (Dem)5,927
35%
Return To Top

State House District 56

Reporting: 100%
James Kay (Dem)9,668
60%
WinnerWinner
Ryan Schwartz (GOP)6,498
40%
Return To Top

State House District 59

Reporting: 100%
David Osborne (GOP)12,235
73%
WinnerWinner
James Ewen (Dem)4,447
27%
Return To Top

State House District 62

Reporting: 100%
Ryan Quarles (GOP)9,163
59%
WinnerWinner
Chuck Tackett (Dem)6,439
41%
Return To Top

State House District 68

Reporting: 100%
Joseph Fischer (GOP)12,606
74%
WinnerWinner
Shae Hornback (Dem)4,535
26%
Return To Top

State House District 72

Reporting: 100%
Sannie Overly (Dem)8,846
65%
WinnerWinner
Dwaine Curran (GOP)4,794
35%
Return To Top

State House District 73

Reporting: 100%
Donna Mayfield (GOP)8,590
60%
WinnerWinner
Bonnie Hummel (Dem)5,656
40%
Return To Top

State House District 74

Reporting: 100%
David Hale (GOP)8,346
53%
WinnerWinner
Richard Henderson (Dem)7,453
47%
Return To Top

State House District 76

Reporting: 100%
Ruth Ann Palumbo (Dem)8,138
59%
WinnerWinner
Richard Marrs (GOP)5,622
41%
Return To Top

State House District 78

Reporting: 100%
Thomas McKee (Dem)6,519
54%
WinnerWinner
Mark Hart (GOP)5,550
46%
Return To Top

State House District 79

Reporting: 100%
Susan Westrom (Dem)8,473
61%
WinnerWinner
Ken Kearns (GOP)5,321
39%
Return To Top

State House District 81

Reporting: 100%
Rita Smart (Dem)7,318
59%
WinnerWinner
Wesley Morgan (GOP)5,167
41%
Return To Top

State House District 88

Reporting: 100%
Robert Benvenuti (GOP)11,592
64%
WinnerWinner
Creasa Reed (Dem)6,473
36%
Return To Top

State House District 89

Reporting: 100%
Marie Rader (GOP)9,677
70%
WinnerWinner
Joey Taylor (Dem)4,116
30%
Return To Top

State House District 90

Reporting: 100%
Tim Couch (GOP)10,335
84%
WinnerWinner
Darrell Mills (Ind)2,024
16%
Return To Top

State House District 91

Reporting: 100%
Cluster Howard (Dem)6,937
50%
Toby Herald (GOP)6,923
50%
Return To Top

State House District 96

Reporting: 100%
Jill York (GOP)7,541
56%
WinnerWinner
Barry Webb (Dem)5,991
44%
Return To Top

State House District 97

Reporting: 100%
Hubert Collins (Dem)8,915
63%
WinnerWinner
Bobby McCool (GOP)5,199
37%
Return To Top

State Senate District 2

Reporting: 100%
Danny Carroll (GOP)24,752
58%
WinnerWinner
Jeff Parker (Dem)17,585
42%
Return To Top

State Senate District 6

Reporting: 100%
C. B. Embry (GOP)21,591
57%
WinnerWinner
William Cox (Dem)16,230
43%
Return To Top

State Senate District 12

Reporting: 100%
Alice Kerr (GOP)26,458
63%
WinnerWinner
Kathy Ryan (Dem)15,583
37%
Return To Top

State Senate District 18

Reporting: 100%
Robin Webb (Dem)21,533
63%
WinnerWinner
Tony Downey (GOP)12,817
37%
Return To Top

State Senate District 24

Reporting: 100%
Wil Schroder (GOP)21,792
62%
WinnerWinner
Jason Steffen (Dem)13,547
38%
Return To Top

State Senate District 28

Reporting: 100%
Ralph Alvarado (GOP)18,636
53%
WinnerWinner
R.J. Palmer (Dem)16,656
47%
Return To Top

State Senate District 30

Reporting: 100%
Brandon Smith (GOP)27,447
74%
WinnerWinner
Jordan Palmer (Dem)9,733
26%
Return To Top

State Senate District 34

Reporting: 100%
Jared Carpenter (GOP)22,932
65%
WinnerWinner
Michael Cope (Dem)12,540
35%
Return To Top

State Senate District 36

Reporting: 100%
Julie Adams (GOP)31,623
66%
WinnerWinner
Siddique Malik (Dem)16,011
34%
Malik Siddique (Dem)0
0%
Return To Top

State Senate District 37

Reporting: 0%
Perry Clark (Dem)0
0%
WinnerWinner
Return To Top

Supreme Court District 6

Reporting: 100%
Michelle Keller (NP)85,129
58%
WinnerWinner
Teresa Cunningham (NP)60,553
42%
Return To Top

U.S. House District 3

Reporting: 100%
John Yarmuth (Dem)157,056
63%
WinnerWinner
Michael Macfarlane (GOP)87,981
36%
Gregory Puccetti (Ind)2,318
1%
Return To Top

U.S. House District 5

Reporting: 100%
Hal Rogers (GOP)171,080
78%
WinnerWinner
Kenneth Stepp (Dem)47,617
22%
Return To Top

U.S. House District 1

Reporting: 100%
Ed Whitfield (GOP)173,020
73%
WinnerWinner
Charles Hatchett (Dem)63,595
27%
Return To Top

U.S. House District 2

Reporting: 100%
Brett Guthrie (GOP)156,936
69%
WinnerWinner
Ron Leach (Dem)69,898
31%
Return To Top

U.S. House District 4

Reporting: 100%
Thomas Massie (GOP)150,464
68%
WinnerWinner
Peter Newberry (Dem)71,693
32%
Return To Top

U.S. Senate

Reporting: 100%
Mitch McConnell (GOP)806,795
56%
WinnerWinner
Alison Lundergan Grimes (Dem)584,699
41%
David Patterson (Lib)44,240
3%
WYMT CONTACT INFO 199 Black Gold Blvd. Hazard, KY 41701 606-436-5757 - switchboard 606-439-9968 - newsroom
Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability
Gray Television, Inc.