Kentucky softball post-season awards announced

2013 Kentucky Miss Softball
Ashley Coppage (Harrison County)

Class A
First Team
Audrey Dodd (Reidland)
Bethany Edwards (Somerset)
Erika Brewer (Menifee County)
Haley James (Owensboro Catholic)
Hannah Skaggs (Magoffin County)
Hope Davidson (Reidland)
Kelsey Greer (Glasgow)
Lillie Goetz (Owensboro Catholic)
Madison Ray (Louisville Holy Cross)
Reesa Martin (Nicholas County)

Second Team
Aileah Bartley (Pikeville)
Anne Czerwonka (Louisville Collegiate)
Brittany Murphy (Owensboro Catholic)
Caitlynn Esteves (Jenkins)
Hailee Lampley (Livingston Central)
Jazzy Howard (Magoffin County)
Mercedes Boggs (Jenkins)
Neely Quint (Heath)
Rachel Marr (Green County)
Raylen Walker (Green County)

Third Team
Bailey Alexander (Glasgow)
Brianna Scott (Green County)
Courtney Walker (Livingston Central)
Emily Jenkins (Livingston Central)
Hayley Frey (Owensboro Catholic)
Jessica Jones (Mclean County)
Katelyn Heines (Louisville Holy Cross)
Kirschten Roberts (Somerset)
Megan Bretz (Nicholas County)
Michaela Rose (Barbourville)
Rebecca Miller (Louisville Holy Cross)
Tayler McMurtrey (Metcalfe County)

Class A Player of the Year
Madison Ray (Louisville Holy Cross)

Class A Coaching Staff of the Year
Rediland

Class 2A
First Team
Ashley Coppage (Harrison County)
Emily Stewart (Boyd County)
Hannah Hart (Corbin)
Hannah Miniard (Boyle County)
Hayley Twyman ( Mercy)
Jacqueline Roof (Lone Oak)
Jordan McNary ( Hopkins County Central)
Kara Howard (Franklin County)
Morgan Meyer (Mercy)
Morgan Raymer (Bullitt East)
Whitney Back (Perry Central)

Second Team
Courtney Galvan (South Oldham)
Emmi Thurmond (Franklin Simpson)
Jenny Chapman (Lone Oak)
Jesslen Upchurch (Wayne County)
Jordan Vorbrink (Mercy)
Lauren Delong (Johnson Central)
Lindsey Renneisen (Bullitt East)
Megan Hensley (Ashland)
Nikki Hinkley (Bullitt East)
Paige Carnes (Edmonson County)
Samantha Fitzpatrick (Lawrence County)
Shelby Sanders (Franklin County)

Third Team
Chloe Blair (Johnson Central)
Destinee Arnold (Bourbon County)
Erika Downey (Mercy)
Haylee Hamm (East Jessamine)
Kelsee Henson (Lone Oak)
Kim Barnett (Breathitt County)
Kristin Caudill (Lawrence County)
Mckenna Brown (Western Hills)
Mercedes Stanfield (Bourbon County)
Samantha Payne (Rockcastle County)
Sarah Kreuter (Lone Oak)
Taylor Wheeler (Boyd County)

Class 2A Player of the Year
Hannah Hart (Corbin)

Class 2A Coaching Staff of the Year
Lone Oak

Class 3A
First Team
Aeron Smith (Greenwood)
Angela Adkins (Greenwood)
Ashley Nikolao (Meade County)
Breanne “Buzz” Ray (Marshall County)
Brittany Vaughn (Bowling Green)
Elizabeth Moss (Greenwood)
Jessica Leanhart (Oldham County)
Maggie Glass (Christian County)
Michal Luckett (Scott County)
Raley Slone (Greenwood)

Second Team
Amber Hyde (South Laurel)
Casey Smith (Eastern)
Cheyenne Shepherd (Montgomery County)
Hagan Burns (South Laurel)
Jamie Vescio (Lafayette)
Jessica Adell (Ballard)
Jessica Wireman (Male)
Kathryn Downing (Bowling Green)
Kelsey McGuffin (Central Hardin)
Marlee Tevis (Scott County)

Third Team
Alex Roberts (Clay County)
Gabby Gentry (Barren County)
Jordan Lasley (Central Hardin)
Kolbi Mitchell (George Rogers Clark)
Lex Hull (Ballard)
Markie Smith (Muhlenberg County)
McKell Oliverio (Ryle)
Rebecca Wishnevski (Oldham County)
Riley Stokes (Henry Clay)
Sara Bibb (Fern Creek)
Whitney Conkwright (George Rogers Clark)

Class 3A Player of the Year
Elizabeth Moss (Greenwood)

Class 3A Coaching Staff of the Year
Greenwood


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
WYMT CONTACT INFO 199 Black Gold Blvd. Hazard, KY 41701 606-436-5757 - switchboard 606-439-9968 - newsroom
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 210758561