2015 KHSAA football post-season brackets

LEXINGTON, Ky. (WKYT) *CLASS A* 1st round playoffs (*) Denotes region hosting state semifinal
-----------------------------------------------------------------------------------------------
~REGION 1~(*)
(4) Ft. Knox -at- (1) Russellville
(3) Fulton City -at- (2) Campbellsville
(3) Caverna -at- (2) Crittenden Co.
(4) Fulton Co. -at- (1) Bethlehem

~REGION 2~
(4) Dayton -at- (1) Louisville Holy Cross
(3) Ky. Country Day -at- (2) Ludlow
(3) Bellevue -at- (2) Frankfort
(4) Eminence -at- (1) Beechwood

~REGION 3~(*)
Nicholas Co./Fairview winner (1) Paris
(3) Nicholas Co. -at- (2) Fairview
(3) Raceland -at- (2) Bishop Brossart
(4) Bracken Co. -at- (1) Paintsville

~REGION 4~
(4) Jenkins -at- (1) Harlan
(3) Pineville -at- (2) Hazard
(3) South Floyd -at- (2) Williamsburg
(4) Lynn Camp -at- (1) Pikeville

*CLASS 2A* 1st round playoffs (*) Denotes region hosting state semifinal
-----------------------------------------------------------------------------------------------
~REGION 1~(*)
(4) Todd Central -at- (1) Mayfield
(3) Ballard Memorial -at- (2) Butler Co.
(3) McLean Co. -at- (2) Murray
(4) Webster Co. -at- (1) Owensboro Catholic

~REGION 2~
(4) Shawnee -at- (1) Monroe Co.
(3) Green Co. -at- (2) DeSales
(3) Washington Co. -at- (2) Glasgow
(4) Metcalfe Co. -at- Christian Co.

~REGION 3~(*)
(4) Newport -at- (1) Walton-Verona
(3) Carroll Co. -at- (2) Lloyd Memorial
(3) Cov. Holy Cross -at- (2) Owen Co.
(4) Gallatin Co. -at- (1) Newport Central Catholic

~REGION 4~
(4) East Ridge -at- (1) Danville
(3) Somerset -at- (2) Leslie Co.
(3) Prestonsburg -at- (2) LCA
(4) Middlesboro -at- (1) Shelby Valley

*CLASS 3A* 1st round playoffs (*) Denotes region hosting state semifinal
---------------------------------------------------------------------------------------------
~REGION 1~(*)
(4) Hart Co. -at- (1) Caldwell Co.
(3) Union Co. -at- (2) Adair Co.
(3) Edmonson Co. -at- (2) Paducah Tilghman
(4) Ft. Campbell -at- (1) E'Town

~REGION 2~
(4) Western Hills -at- (1) Central
(3) Waggener -at- (2) Boyle Co.
(3) Garrard Co. -at- (2) Henry Co.
(4) Bardstown -at- (1) Lexington Christian

~REGION 3~(*)
(4) Sheldon Clark -at- (1) /West Carter
(3) Fleming Co. -at- (2) Lawrence Co.
(3) Pike Central -at- (2) Russell
(4) Bath Co. -at- (1) Belfry

~REGION 4~
(4) Jackson Co. -at- (1) Powell Co.
(3) Estill Co. -at- (2) Bell Co.
(3) Casey Co. -at- (2) Breathitt Co.
(4) Knott Central -at- (1) Corbin

*CLASS 4A* 1st round playoffs (*) Denotes region hosting state semifinal
---------------------------------------------------------------------------------------------
~REGION 1~(*)
(4) Warren Central -at- (1) Hopkinsville
(3) Madisonville-North Hopkins -at- (2) Franklin-Simpson
(3) Allen Co.-Scottsville -at- (2) Calloway Co.
(4) Hopkins Central -at- (1) South Warren

~REGION 2~
(4) Franklin Co. -at- (1) John Hardin
(3) Western -at- (2) Spencer Co.
(3) Collins -at- (2) Valley
(4) Breckinridge Co. -at- (1) Shelby Co.

~REGION 3~(*)
(4) Clay Co. -at- (1) Mercer Co.
(3) Taylor Co. -at- (2) Knox Central
(3) Rockcastle Co. -at- (2) East Jessamine
(4) West Jessamine -at- (1) Wayne Co.

~REGION 4~
(4) Rowan Co. -at- (1) Scott
(3) Bourbon Co. -at- (2) Ashland
(3) Greenup Co. -at- (2) Harrison Co.
(4) Holmes -at- (1) Johnson Central

*CLASS 5A* 1st round playoffs (*) Denotes region hosting state semifinal
-----------------------------------------------------------------------------------------------
~REGION 1~(*)
(4) Grayson Co. -at- (1) Owensboro
(3) Graves Co. -at- (2) Greenwood
(3) Barren Co. -at- (2) Christian Co.
(4) Apollo -at- (1) Bowling Green

~REGION 2~
(4) Southern -at- (1) South Oldham
(3) Bullitt East -at- (2) Fairdale
(3) Doss -at- (2) North Bullitt
(4) Bullitt Central -at- (1) Fern Creek

~REGION 3~(*)
(4) Woodford Co. -at- (1) Highlands
(3) Dixie Heights -at- (2) Montgomery Co.
(3) Anderson Co. -at- (2) Covington Catholic
(4) Grant Co. -at- (1) Madison Southern

~REGION 4~
(4) Letcher Central -at- (1) Pulaski Co.
(3) Lincoln Co. -at- (2) Harlan Co.
(3) Whitley Co. -at- (2) Southwestern
(4) South Laurel -at- (1) North Laurel

*CLASS 6A* 1st round playoffs (*) Denotes region hosting state semifinal
-----------------------------------------------------------------------------------------------
~REGION 1~(*)
(4) Muhlenberg Co. -at- (1) McCracken Co.
(3) Daviess Co. -at- (2) North Hardin
(3) Meade Co. -at- (2) Henderson Co.
(4) Ohio Co. -at- (1) Central Hardin

~REGION 2~
(4) Jeffersontown -at- (1) Male
(3) Manual -at- (2) Ballard
(3) Eastern -at- (2) St. Xavier
(4) PRP -at- (1) Trinity

~REGION 3~(*)
(4) Seneca -at- (1) Cooper
(3) Conner -at- (2) Campbell Co.
(3) Boone Co. -at- (2) Ryle
(4) Butler -at- (1) Simon Kenton

~REGION 4~
(4) Clark Co. -at- (1) Scott Co.
(3) Bryan Station -at- (2) Tates Creek
(3) Madison Central -at- (2) Henry Clay
(4) Dunbar -at- (1) Lafayette



 
Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station. powered by Disqus